Gloria Bistriţa – Sănătatea Cluj 1-1. Săsărman: Echipă blazată, nu mai răspunde la comenzi (FOTO)

În ultimul meci pe teren propriu din 2014, FC Gloria Progresul Bistriţa a terminat la egalitate cu ultima clasată Sănătatea Cluj şi a rămas pe locul 8 în Seria 5 a Ligii a III-a. Antrenorul Valer Săsărman a spus că şi problemele financiare contează, dar că jucătorii ar trebui să dea dovadă de respect.

1 gloria sanatatea cj 2 gloria sanatatea cj 3 gloria sanatatea cj 4 gloria sanatatea cj

Olimpiu Bucur a deschis scorul pentru Gloria în minutul 27 al jocului din penultima etapă a turului, însă ”viruşii verzi” au egalat prin Mihai Negrea în minutul 42, stabilind rezultatul la pauză. A doua repriză a adus o nouă porţie de chin. Oaspeţii au rămas cu doi oameni în minus pe teren după ce Gaşpar şi Vescan au fost eliminaţi în ultimele minute ale partidei pentru cumul de cartonaşe galbene. Nici cele cinci minute de prelungire nu au adus nimic nou pe tabelă, 1-1 sco final după o prestaţie sub orice critică a echipei bistriţene.

În urma acestui rezultat, Gloria Progresul Bistriţa a acumulat 17 puncte, golaveraj 18-15, şi a rămas pe poziţia a 8-a în clasament.

Primul 11 al Gloriei: R. Pop – Budăcan, Fizeşan, Bolbos, Sâplăcan – Fl. Alexandru, Jarda, Rogozan, O. Bucur – Al. Pop, Brumă. Au intrat pe parcurs: Coţi, Cilean, Țegle, Colţa. Antrenori: Valer Săsărman şi Dorel Zegrean.

5 gloria sanatatea cj 6 gloria sanatatea cj 7 gloria sanatatea cj 8 gloria sanatatea cj

”Toată săptămâna le-am spus jucătorilor că meciul nu e dinainte câştigat, chiar dacă Sănătatea e pe ultimul loc, că nu există meci uşor şi că numai ei îşi pot face jocul greu. Din păcate, am tratat superficial partida şi rezultatul se vede. Echipa e blazată, nu mai răspunde la comenzi. Şi problemele financiare au contat, dar jucătorii ar trebui să aibă respect faţă de ei şi să joace. Ştiu că sunt probleme, dar atunci când intri în teren trebuie să joci, să arăţi că vrei, indiferent dacă ai sau nu bani. Am sperat să putem ţine pasul în partea de sus a clasamentului, dar din păcate nu s-a putut. E nevoie de un proiect nou, cu jucători tineri, care vor să joace. Cu siguranţă pentru meciul din ultima etapă a turului vor fi schimbări în echipă, vom apela şi la juniori”, a declarat antrenorul principal al Gloriei, Valer Săsărman.

Desfăşurarea partidei a stat sub semnul întrebării, conducerea Gloriei făcând rost pe ultima sută de suma necesară cheltuielilor de organizare, circa 5.000 de lei – baremuri pentru arbitri şi observatori plus Ambulanţă la stadion.

Meciul disputat pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistriţa a fost arbitrat de o brigadă formată din Răzvan Necrici (Baia Mare) – central, Tunyogi Ferencz, Sergiu Corb (ambii Zalău). Observatori: Daniel Cioloboc (Târgu Mureş), Vasile Păduraru (Suceava).

9 gloria sanatatea cj 10 valer sasarman 15 nov 11 gloria sanatatea cj 12 gloria sanatatea cj

Celelalte partide din etapa a 12-a a Ligii a III-a, Seria 5: Unirea Dej – Avântul Reghin 0-0, Arieşul Turda – FC Zalău 0-1, CSC Sânmartin – Metalurgistul Cugir 2-0, CSM Sighetu Marmaţiei – CS Oşorhei 0-0, Industria Galda – FCM Baia Mare 2-1, Unirea Jucu – CS Iernut 3-0.

AICI clasamentul detaliat.

În runda viitoare, a 13-a, ultima a turului, Gloria Progresul Bistriţa joacă în deplasare cu Avântul Reghin – sâmbătă 22 noiembrie, ora 14.00.

Rezultatele Gloriei în acest sezon: 3-0 cu Unirea Dej (acasă), 1-2 cu FC Zalău (deplasare), 0-1 cu CSC Sânmartin (d), 1-2 cu CSM Sighetu Marmaţiei (a), 2-0 cu Industria Galda (d), 2-1 cu Unirea Jucu (a), 1-1 cu Arieşul Turda (d), 3-2 cu CS Iernut (a), 0-1 cu FCM Baia Mare (d), 2-1 cu CS Oşorhei (a), 2-3 cu Metalurgistul Cugir (d), 1-1 cu Sănătatea Cluj (a). În primele patru etape antrenori au fost Cristian Coroian (principal) şi Sandu Negrean (secund), echipa fiind apoi preluată de Valer Săsărman şi Dorel Zegrean.