Gloria Bistriţa – Unirea Tărlungeni, 4-3 de moral. Coroian: Doar campionatul contează (FOTO)

Şapte goluri s-au înscris în al şaptelea meci amical al Gloriei din pauza competiţională. După un joc cu răsturnări de situaţie, în care a avut 2-0 la pauză şi a fost condusă cu 3-2, echipa bistriţeană s-a impus cu 4-3 în faţa divizionarei secunde Unirea Tărlungeni. ”O nemulţumire e că am luat trei goluri în cinci minute”, a spus directorul tehnic Cristian Coroian.

Gloria Bistriţa a obţinut miercuri, 12 februarie, pe Stadionul ”Jean Pădureanu”, al şaselea succes în partidele de verificare disputate în această iarnă. Adversara sa a fost Unirea Tărlungeni, ocupanta locului 8 în Seria I a Ligii a II-a.

Echipa antrenată de Cristian Coroian şi Sandu Negrean a deschis scorul în minutul 9 prin Norbert Polgar. Oaspeţii au ratat şansa egalării în minutul 25, când Oghinciuc a apărat un penalty executat de Liviu Nicolae. La pauză a fost 2-0, după reuşita lui Olimpiu Bucur din minutul 44. Lucrurile s-au schimbat după reluare, odată cu noile garnituri din teren, iar Unirea a preluat conducerea după ce a marcat de trei ori în cinci minute: dublă a lui Robert Elek (50 din penalty şi 52) şi gol Sergiu Brujan (55). Finalul a aparţinut Gloriei, a care a egalat prin Marius Curtuiuş (68) şi a reuşit punctul victoriei în minutul 87, prin Paul Colţa.

”Sunt foarte mulţumit de felul cum s-au pregătit jucătorii. Nu am tratat jocul pentru a obţine cu orice preţ o victorie, a fost o continuare a pregătirii noastre, am dorit doar să facem un antrenament bun. Apreciez angajamentul şi disponibilitatea la efort a jucătorilor, după câteva zile cu antrenamente foarte grele. Obiectivul nostru este promovarea în Liga I şi meciurile cu adevărat importante sunt cele din campionat. E adevărat că meciurile amicale dau moral şi pentru asta e bine să le câştigi. E un plus că am reuşit să învingem o echipă bunicică de Liga a II-a. O nemulţumire a noastră e că am primit trei goluri în cinci minute, au fost nişte nesincronizări. Am jucat multe partide cu echipe de Liga a III-a, dar nu neapărat fiindcă aşa am vrut noi, ci pentru că aceştia au fost adversarii pe care i-am găsit. La noi nu există jucători bătuţi în cuie, nu există titulari şi rezerve, avem un lot numeros din care trebuie să găsim cea mai bună formulă pentru prima etapă”, a declarat directorul tehnic Cristian Coroian.

”Au fost şi momente bune în jocul nostru, însă am suferit la organizarea defensivă şi persistăm, în continuare, în a face greşeli copilăreşti, neforţate, în care oferim, practic, cadouri adversarilor. E îngrijorător că luăm multe goluri, majoritatea cu mare uşurinţă. M-a bucurat reacţia echipei din debutul reprizei secunde, când am înscris trei goluri în primul sfert de oră, dar spre sfârşit am suferit, şi din cauza faptului că am fost nevoit să improvizez, din lipsă de soluţii pe zona fundaşilor centrali”, a spus antrenorul oaspeţilor, Laszlo Balint.

Gloria în prima repriză: Oghinciuc – Budăcan, Hlinca, Chibulcutean, D. Sănmărtean – Polgar, R. Mărginean, Țegle, M. Chiţu – O. Bucur, Brumă.

Gloria în repriza secundă: Oghinciuc – Țârcă, D. Matei, Fizeşan, Jarda – Matiş, Nalaţi, Feher, Câmpean – Colţa, Curtuiuş. Au mai intrat: Bolbos, C. Bucur, R. Radu.

Formaţia bistriţeană va juca vineri 14 februarie, de la ora 11.00, tot pe teren propriu, cu SC Bacău (locul 7 în Seria I a Ligii a II-a), iar ultima repetiţie înainte de reluarea campionatului va fi sâmbătă 22 februarie, în deplasare cu Olimpia Satu Mare (locul 8 în Seria 2 a Ligii a II-a).

Rezultatele de până acum în amicale: 2-0 cu FCM Baia Mare, 7-2 cu Unirea Jucu, 3-0 cu Arieşul Turda, 2-1 cu Bucovina Pojorâta, 1-1 cu Rapid CFR Suceava, 5-0 cu Sănătatea Cluj, 4-3 cu Unirea Tărlungeni.

Mai multe fotografii, pe pagina noastră de Facebook!