Gloria câștigă detașat cu ultima clasată și se menține pe locul 3 în Liga Florilor

În etapa a 18-a a Ligii Florilor la handbal feminin, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a trecut clar de ultima clasată CSM Galați, la TeraPlast Arena din Unirea, și își păstrează locul 3 în clasament, la egalitate de puncte cu Rapid București, aflată pe poziția secundă.

Echipa pregătită de Horațiu Pașca s-a impus cu scorul de 37-27 (19-9). Raportul de joc.

Au marcat pentru Gloria: Bianca Bazaliu – 8, Cristina Laslo – 7, Paula Posavec – 5, Florina Chintoan – 4, Tamires Frossard – 4, Nicoleta Dincă – 3, Sonia Seraficeanu – 3, Melinda Terec – 2, Laura Pristăvița – 1. Intervențiile portarilor: Iulia Dumanska – 10/31, Renata Arruda – 4/10.

Următoarele meciuri:

Etapa 19: Gloria – CSM Slatina (duminică 19 martie, ora 17.00, TeraPlast Arena, netelevizat)

Etapa 20: Dunărea Brăila – Gloria (joi 30 martie, ora 17.30, în direct la TV pe Pro Arena)

Etapa 22: CSM București – Gloria (miercuri 19 aprilie, ora 17.30, în direct la TV pe Pro Arena)

Etapa 21: Gloria – Dacia Mioveni (duminică 23 aprilie, ora 15.45, TeraPlast Arena, în direct la TV pe Pro Arena)

Etapa 23: Gloria – Gloria Buzău (sâmbătă 29 aprilie, ora 17.30, TeraPlast Arena, în direct la TV pe Pro Arena)

5 comentarii

• Salut revenirea (cu goluri) a Nicoletei Dinca dar Gloria a avut azi in repriza a doua una dintre cele mai slabe prestatii din campionat. Sa obtii un scor egal (18-18) cu ultima clasata este o mare rusine. Noroc cu faza din ultimul minut al meciului cand s-a marcat , ca altfel era pierduta repriza .Sa primesti atatea lovituri de penalitate cu ultima clasata este o mare rusine. Sa ratezi de la 7 m cu ultima clasata este o mare rusine. Nu stiu cine a numarat reusitele Iuliei Dumanska dar in mod clar a gresit numaratoarea. Parca dormea si visa in poarta. Rusinoasa prestatia pentru portarul echipei nationale.Nu stiu cine antreneaza echipa pentru fazele de aparare dar se pare ca nu intelege nimic din regulament. Echipa bistriteana este cea mai penalizata echipa din campionat , are printre cele mai multe eliminari si parca jucatoarele eliminate nu intaleg de ce au primit sanctiunile. Discutiile cu arbitrii nu au niciun sens.Cineva trebuie sa intervina inainte de a fi prea tarziu. Urmeaza meciurile grele cu Braila , CSM , Rapid (in deplasare) si cu Buzau si CSM Targu Jiu (acasa) care pot influienta definitiv clasamentul.Daca echipa va continua sa joace ca in repriza a doua a meciului de azi va fi bai mare si multe regrete.

16
    11
    • Mai Leo… Ce ar fi sa iti taca fleanca aia! Eu sunt tare curios sa stiu daca ai tinut in viata ta o minge de handbal in mana! Ca de jucat nu te mai intreb! Tu stii ce inseamna sa joci odata la 3 zile? Te dai tu, mare analist! Bai tata….Daca nu iti place cum joaca fetele, stai in banca ta!

2
      7
  • Nu stiu cum o cheama pe tanara portarita de la Galati care a aparat loviturile de penalitate trase de cele mai titrate jucatoare ale Gloriei (Laslo si Tamires) dar pare a fi foarte talentata si ar merita poate un dram de atentie din partea echipelor cu bani. Oricum , merita felicitari pentru prestatia de azi.

9
    9
    • Eu cred ca tie ti-a placut mai mult cum arata, nu cum a aparat! Eu sunt tare curios sa stiu daca stii scorul final! Ai numarat cate goluri a luat? :))))