Gloria câștigă la scor cu penultima clasată și urcă pe locul 2 în Liga Florilor

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a impus clar în meciul disputat pe teren propriu, la TeraPlast Arena din Unirea, cu penultima clasată CSM Slatina, contând pentru etapa a 19-a a Ligii Florilor la handbal feminin, și a urcat pe locul 2 în clasament, peste Rapid București, la golaveraj (+102 față de +96), cele două echipe fiind la egalitate de puncte (46).

Echipa bistrițeană a câștigat la o diferență consistentă de 21 de goluri: 42-21 (21-7).

Au marcat pentru Gloria: Bianca Bazaliu – 11, Melinda Terec – 6, Cristina Laslo – 6, Florina Chintoan – 5, Laura Pristăvița – 4, Zeljka Nikolici – 4, Sonia Seraficeanu – 2, Nicoleta Dincă – 1, Paula Posavec – 1, Tamires Frossard – 1, Noemi Mezei – 1. Intervențiile portarilor: Iulia Dumanska – 11/20, Renata Arruda – 3/15. Aici raportul de joc.

Era important să ieșim cu bine din aceste ultime trei meciuri pe care le-am avut cu echipe teoretic mai slab cotate decât noi. Era important să jucăm bine. Mă bucur că am avut două reprize aproximativ la fel, în partea a doua am făcut și unele schimbări, la adăpostul unei distanțe confortabile. Mă bucur pentru această victorie, care ne oferă încredere. Intrăm în linie dreaptă. Ultimele patru meciuri le-am jucat acasă, iar acum ne așteaptă mai bine de o lună până ne vom reîntâlni cu suporterii noștri, la meciul cu Mioveni din 23 aprilie. Urmează două meciuri în deplasare, foarte importante pentru noi. Adversarii cresc în valoare, întâlnim în perioada următoare formațiile bine cotate. Până atunci vom juca un amical puternic în 23 martie, la Debrecen, cu Gyor, meci care ne va arăta cam unde suntem în acest moment în raport cu un adversar foarte puternic. Trebuie să ne ridicăm un pic nivelul pentru că am întâlnit echipe din partea de jos a clasamentului și din Liga a 2-a în Cupa României”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

Următoarele meciuri:

Etapa 20: Dunărea Brăila – Gloria (joi 30 martie, ora 17.30, în direct la TV pe Pro Arena)

Etapa 22: CSM București – Gloria (miercuri 19 aprilie, ora 17.30, în direct la TV pe Pro Arena)

Etapa 21: Gloria – Dacia Mioveni (duminică 23 aprilie, ora 15.45, TeraPlast Arena, în direct la TV pe Pro Arena)

Etapa 23: Gloria – Gloria Buzău (sâmbătă 29 aprilie, ora 17.30, TeraPlast Arena, în direct la TV pe Pro Arena)

Clasamentul la vârf în acest moment: 1. CSM București – 55 puncte, 2. Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – 46 puncte, 3. Rapid București – 46 puncte, 4. Dunărea Brăila – 40 puncte, 5. Gloria Buzău – 40 puncte.