Gloria, egal cu Nantes în EHF European League. ”Punct important”

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud și Neptunes Nantes din Franța au remizat, la TeraPlast Arena, în etapa a 3-a a Grupei C din EHF European League la handbal feminin.

Partida s-a încheiat cu scorul de 19-19, după ce la pauză Gloria a condus cu 11-9.

Echipa bistrițeană obține un punct din acest derby al grupei, care se poate dovedi decisiv pentru calificarea în sferturile de finală, și rămâne pe poziția a 2-a, la egalitate cu liderul la golaveraj Nantes. Cele două echipe, aflate pe locul 3 în campionatele naționale, se vor întâlni peste două săptămâni la Nantes, în runda următoare din grupă. Gloria este neînvinsă anul acesta (patru victorii și un egal).

Pentru Gloria, antrenată de selecționerul Florentin Pera, au marcat: Bianca Bazaliu – 5, Cristina Laslo – 4, Gnonsiane Niombla – 3, Nicoleta Dincă – 2, Seynabou Rodriguez – 2, Tamires Frossard – 1, Nina Bulatovici – 1, Sonia Seraficeanu – 1. Intervențiile portarilor: Renata de Arruda – 17/35 (48,5%), Iulia Dumanska – 1/1 (100%).

”Îmi felicit jucătoarele pentru dăruire, a fost un joc de mare luptă, de mare angajament. Scorul spune multe despre acest meci, ambele echipe au avut o apărare foarte bună, portarii și-au făcut datoria, Renata a prins din nou o zi excelentă. Cred că puteam să câștigăm. Au fost momente în care puteam tranșa meciul în favoarea noastră, nu am fost concentrați la recuperare ca să închidem meciul. Una peste alta, cred că este un punct important în fața uneia dintre cele mai puternice echipe din această competiție, care are jucătoare valoroase. S-a simțit și puțină oboseală, dar nu căutăm scuze. Am arătat că nu suntem departe de Nantes, considerată favorita grupei, ci dimpotrivă, că putem juca de la egal la egal. Eu zic că este un rezultat echitabil, care nu ne mai dă emoții pentru ultimele două meciuri din grupă. Dacă pierdeam, meciul de acasă cu Bensheim și cel de la Lublin erau hotărâtoare. În aceste condiții, avem șanse foarte mari să ne calificăm. Acest punct este important în economia grupei, important pentru moral, și cred că împreună cu Nantes avem prima șansă la calificarea în sferturi. Publicul a fost cu adevărat al 8-lea jucător. Va fi foarte greu la Nantes, dar cu un atac mai bun, cu mai multă concentrare la finalizare se poate, vom face tot ce ține de noi pentru a obține un rezultat pozitiv”, a declarat Florentin Pera.

Golurile formației Neptunes Nantes, pregătită de titrata tehniciană daneză Helle Thomsen, au fost înscrise de: Tamara Horacek – 5, Onacia Ondono – 4, Carin Stromberg – 3, Marine Dupuis – 2, Orlane Ahanda – 2, Mari Bergum – 1, Marie Sajka – 1, Lena Grandveau – 1. Intervențiile portarului Floriane Andre – 14/33 (42,4%).

”Suntem foarte fericite pentru acest rezultat deoarece Bistrița a avut controlul în meci, a condus și la cinci goluri. Noi am ratat multe aruncări în fața unui portar foarte bun. Am jucat bine dacă am luat un punct, mai ales că lucrurile nu arătau cum trebuie pentru noi cu șapte minute înainte de final. Suntem foarte mulțumite cu acest punct, știam că Bistrița chiar este o echipă bună. La ultima fază trebuia să primim aruncare de la 7 metri, dar asta este, am jucat în deplasare. Publicul a fost fantastic, în România a fost mereu o atmosferă frumoasă, îmi place modul în care se comportă în sală, e frumos să joci un meci cu sala plină. Sper să marcăm mai multe goluri la Nantes”, a spus Helle Thomsen.

În celălalt meci din etapa a 3-a, HSG Bensheim/Auerbach – MKS FunFloor Lublin 35-29 (17-15).

În etapa viitoare, a 4-a, MKS FunFloor Lublin – HSG Bensheim/Auerbach (sâmbătă 3 februarie, ora 17.00) și Neptunes Nantes – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud (duminică 4 februarie, ora 19.00).

Clasament:

GRUPA CMVEÎGOL.DIF.PCT.
1. Neptunes Nantes321092 : 75+175
2. CS Gloria 2018 BN321080 : 69+115
3. HSG Bensheim/Auerbach310289 : 103-142
4. MKS FunFloor Lublin300381 : 95-140

Rezultatele din Grupa C a EHF European League: Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – MKS FunFloor Lublin 26-23, Neptunes Nantes – HSG Bensheim/Auerbach 39-27, HSG Bensheim/Auerbach – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 27-35, MKS FunFloor Lublin – Neptunes Nantes 29-34, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – Neptunes Nantes 19-19, HSG Bensheim/Auerbach – MKS FunFloor Lublin 35-29.

Primele două clasate în Grupa C se califică în sferturile de finală (16 sau 17 martie – turul, 23 sau 24 martie – returul), unde vor întâlni formațiile clasate pe locurile 1 și 2 în Grupa D, după formula: 2D – 1C, 2C – 1D. În Grupa D, la momentul actual situația se prezintă astfel: 1. Sola HK (Norvegia) – 4 puncte, 2. Costa del Sol Malaga (Spania) – 4 puncte, 3. Motherson Mosonmagyarovari KC (Ungaria) – 4 puncte, 4. CSM Târgu Jiu (România) – 0 puncte.