Gloria învinge la Lublin și câștigă grupa din EHF European League

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, care era deja calificată în sferturile de finală ale EHF European League, a învins în deplasare formația poloneză MKS FunFloor Lublin, în penultima etapă din Grupa C, și și-a asigurat primul loc.

Gloria s-a impus în ”Hala Globus” din Lublin cu scorul de 29-26 (18-12) și este matematic câștigătoare a grupei. Diferența față de Neptunes Nantes, care a pierdut la Bensheim, a crescut la 4 puncte cu o rundă înainte de final.

Pentru echipa pregătită de Florentin Pera au marcat: Cristina Laslo – 9, Bianca Bazaliu – 5, Tamires Frossard – 3, Laura Pristăvița – 2, Nicoleta Dincă – 2, Ida Dahl – 2, Seynabou Rodriguez – 2, Gnonsiane Niombla – 1, Nina Bulatovici – 1, Sonia Seraficeanu – 1, Deborah Kpodar – 1. Intervențiile portarilor: Iulia Dumanska – 10/22 (45,4%), Renata de Arruda – 3/13 (23%), Anastasja Babovici – 0/2.

”Sunt mândru de echipă, îmi felicit fetele, chiar dacă eram calificați am jucat cu dorință, cu atitudine, s-a văzut unitatea grupului. Am jucat foarte bine în prima repriză, cu energie, am arătat siguranță în apărare, am găsit soluții bune în atac și, cu șase goluri avans la pauză, ne-a fost mai ușor în repriza a doua, când am dat șansă tuturor jucătoarelor să evolueze. Sunt bucuros pentru această victorie mare, echipa noastră este neînvinsă anul acesta și este într-o formă foarte bună.

Suntem foarte fericiți că am reușit să ne realizăm obiectivul, o performanță frumoasă având în vedere că am plecat cu a doua șansă, Nantes era clar favorită. Cred că cel mai bun joc al nostru a fost la Nantes, unde am obținut puncte prețioase. Mă bucur că am reușit să avem un parcurs aproape perfect, că vom termina pe primul loc în grupă, vom juca în sferturi și am mare încredere că ne putem califica în Final Four.

În ultima etapă, cu Bensheim, vom încerca să gestionăm situația privind anumite jucătoare care sunt epuizate după atâtea drumuri și jocuri dificile, dar bineînțeles că ne dorim să încheiem grupa cu o victorie în fața propriilor suporteri. Indiferent cine va fi adversar în faza următoare, chiar dacă avem obiectivul realizat, calificarea în sferturi, vom face tot ce ține de noi să ne calificăm în Final Four”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

MKS FunFloor Lublin, antrenată de Edyta Majdzinska, a înscris prin: Sara Kovarova – 4, Magda Balsam – 4, Stela Posavec – 3, Daria Szynkaruk – 3, Kinga Achruk – 3, Joanna Andruszak – 2, Oktawia Plominska – 2, Aleksandra Tomczyk – 2, Paulina Masna – 2, Magda Wieckowska – 1. Intervențiile portarilor: Weronika Gawlik – 7/26 (26,9%), Paulina Wdowiak – 1/10 (10%).

Meciul a fost arbitrat de Andreas Daviknes Borge și Magnus Muri Nygren (Norvegia). Observator: Ilmars Kazinieks (Letonia).

În calitate de câștigătoare a Grupei C, Gloria va întâlni în sferturi ocupanta locului 2 din Grupa D, urmând să aibă avantajul disputării returului pe teren propriu (prima manșă va avea loc în deplasare în 16 sau 17 martie, iar a doua manșă la Bistrița în 23 sau 24 martie). În Grupa D, înaintea ultimei etape, situația se prezintă astfel: 1. Sola HK (Norvegia) – 8 puncte, 2. Costa del Sol Malaga (Spania) – 6 puncte, 3. Motherson Mosonmagyarovar KC (Ungaria) – 6 puncte, 4. CSM Târgu Jiu (România) – 0 puncte.

În cealaltă partidă din Grupa C s-a înregistrat o mare supriză, HSG Bensheim/Auerbach câștigând pe teren propriu cu Neptunes Nantes, scor 37-30 (19-19), și lăsând deschisă încă lupta pentru locul 2.

În ultima etapă, Gloria va sărbători calificarea în sferturi în fața propriilor suporteri, sâmbătă 17 februarie, de la ora 19.00, la TeraPlast Arena, adversară fiind HSG Bensheim/Auerbach. Duminică 18 februarie, de la ora 17.00, Neptunes Nantes va juca acasă cu MKS FunFloor Lublin.

Clasament:

GRUPA CMVEÎGOL.DIF.PCT.
1. CS Gloria 2018 BN5410143 : 124+199
2. Neptunes Nantes5212151 : 146+55
3. HSG Bensheim/Auerbach5203158 : 167-94
4. MKS FunFloor Lublin5104141 : 156-152

Rezultatele din Grupa C a EHF European League: Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – MKS FunFloor Lublin 26-23, Neptunes Nantes – HSG Bensheim/Auerbach 39-27, HSG Bensheim/Auerbach – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 27-35, MKS FunFloor Lublin – Neptunes Nantes 29-34, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – Neptunes Nantes 19-19, HSG Bensheim/Auerbach – MKS FunFloor Lublin 35-29, Neptunes Nantes – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 29-34, MKS FunFloor Lublin – HSG Bensheim/Auerbach 34-32, MKS FunFloor Lublin – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 26-29, HSG Bensheim/Auerbach – Neptunes Nantes 37-30.