Gloria, învinsă de CSM București în Liga Florilor

(FOTO-VIDEO) Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, care ocupă locul 7 în Liga Florilor, a întâlnit în Sala Polivalentă din Capitală liderul campionatului, CSM București, în etapa a 8-a.

Scorul la pauză a fost egal, 15-15, însă la final tabela a arătat 28-23 pentru CSM București.

Pentru echipa gazdă au înscris: Cristina Neagu – 9, Crina Pintea – 7, Barbara Lazovic – 6, Siraba Dembele – 2, Laura Chiper – 2, Carmen Martin – 1, Angela Stoica – 1.

Marcatoarele Gloriei Bistrița-Năsăud: Laura Pristăvița – 8, Valentina Ardean Elisei – 4, Nicoleta Dincă – 3, Daniela Rațiu – 3, Almudena Rodriguez – 2, Dziyana Ilyina – 1, Andreea Tetean – 1, Szilvia Szabo – 1.

În etapa viitoare, a 9-a, Gloria va juca tot în Sala Polivalentă din București, într-un meci considerat acasă, cu Măgura Cisnădie. Partida se va disputa marți 2 februarie, de la ora 16.00, și va fi transmisă în direct de TVR 2.

2 comentarii

• LAURA a facut un joc de exceptie.De fapt in prima repriza a jucat bine intreaga echipa iar daca unele decizii ale arbitrilor n-ar fi fost cam aiurea cred ca puteau conduce la pauza cu cel putin 2 goluri. Din pacate meciul are doua reprize ! Nu stiu ce s-a intamplat la inceputul reprizei a doua , cand fetele n-au inscris niciun gol timp de 7 sau 8 minute. Cred ca se vor gandi in seara asta… Neagu si Lazovic au dat prea usor golurile. N-am inteles de ce n-au fost intampinate si obstructionate inainte de 9 m. Au fost cam aceleasi scheme pregatite pentru aruncarile celor doi interi. Cat despre ratarile loviturilor de pedeapsa , imi pare rau s-o spun dar d-l antrenor crede numai in ce stie dansul. L-am rugat in ultimii 2-3 ani ( tine minte , precis) sa desemneze pentru loviturile de pedeapsa o jucatoare de pe banca , care are mana odihnita.Si l-am mai rugat sa pozitioneze doua jucatoare pe linia de semicerc , in asa fel incat daca mingea loveste bara sau este respinsa de portar sa ajunga la jucatoarele noastre.Astea sunt observatii de bun simt si nu tin de stiinta jocului. Sa speram ca batem pe Magura Cisnadiei , dar cu atatea convocari la antrenamentele echipei nationale ( Laura , Andra , Nicoleta , Raluca si Ana Maria) programate la sfarsitul saptamanii , am mari indoieli , intrucat aproape jumatate din echipa va acumula oboseala in plus.