Sport

Gloria – Motherson, meciul calificării în Final Four. Bilete + Transmisii TV

După victoria din Ungaria (scor 32-30) care îi oferă prima șansă de calificare în Final Four-ul EHF European League, echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud dispută sâmbătă 23 martie, la TeraPlast Arena, de la ora 15.00, meciul retur din sferturile de finală cu Motherson Mosonmagyarovar.

Bilete: de joi 21 martie, ora 12.00, atât online (https://biletesmart.ro/bistrita/) cât și în format fizic la sediul clubului din str. Păcii nr. 2A, Bistrița. ”Sold out! În mai puțin de 30 de minute toate biletele au fost vândute! În medie, au fost peste 400 de suporteri într-un timp de 3 minute pe site-ul de vânzare al biletelor”.

Partida va fi transmisă în direct la TV pe Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 2.

Arbitri: Zan Puksici și Miha Satler (Slovenia). Observator de joc: Aco Nikolovski (Macedonia).

”Mai sunt 60 de minute de jucat până la Final Four. Va fi un meci la fel de greu ca și cel din deplasare. Calificarea încă nu este decisă și trebuie să jucăm acest meci ca pe o finală. Cel mai important lucru este că jucăm acasă, iar susținerea fanilor ne va împinge de la spate”, spune portarul Gloriei, Renata de Arruda.

”Suntem pregătite pentru un meci deschis, încă nu s-a jucat calificarea. Ne dorim să facem cât mai puține greșeli și să profităm de cele ale adversarelor”, afirmă jucătoarea Gabriella Toth de la Motherson.

Echipa bistrițeană, care a mai ajuns în sferturile de finală ale unei competiții europene (în sezonul 2019-2020 al Cupei EHF), este la un pas de calificarea în premieră într-un Final Four, turneu care va avea loc pe 11 și 12 mai la Graz (Austria). Tragerea la sorți pentru stabilirea semifinalelor este programată în 26 martie.

Celelalte meciuri din returul sferturilor: Storhamar HE – Thuringer HC (în tur 39-35), Dunărea Brăila – Podravka Koprivnica (în tur 32-26), Sola HK – Neptunes Nantes (în tur 27-31).