Gloria obține o nouă victorie categorică în Liga Florilor, la TeraPlast Arena

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a trecut clar pe teren propriu, la TeraPlast Arena, de Gloria Buzău, în etapa a 15-a a Ligii Florilor, obținând astfel a patra victorie din patru meciuri în campionat anul acesta și a șaptea consecutivă.

Gloria s-a impus cu scorul de 30-22, după ce la pauză a condus cu 20-11.

Au marcat: Cristina Laslo – 7, Bianca Bazaliu – 4, Tamires Frossard – 4, Ida Dahl – 4, Nicoleta Dincă – 3, Nina Bulatovici – 3, Gnonsiane Niombla – 3, Seynabou Rodriguez – 1, Deborah Kpodar – 1.

Intervențiile portarilor: Renata de Arruda – 11/25, Iulia Dumanska – 5/13.

”Îmi felicit echipa pentru exprimarea din acest joc, pentru atitudine, pentru determinare. Faptul că începutul de joc ne-a aparținut ne-a făcut o misiune mai ușoară. Cred că apărarea, din nou, a fost punctul nostru forte. Traversăm o formă bună, pe care o așteaptă toți suporterii, echipa încă mai poate crește. Chiar dacă am avut și acum câteva absențe, cred că nu s-a simțit acest lucru, dimpotrivă, fetele s-au mobilizat, au luptat. Mobilizarea generală a echipei noastre și forma bună ne-au ajutat să obținem toate punctele. Mă bucur pentru acest rezultat. Mulțumim publicului pentru susținere, a fost din nou o atmosferă frumoasă”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

Echipa bistrițeană ocupă în continuare locul 3 în clasament.

În etapa următoare, a 16-a, Gloria va juca în deplasare cu SCM Universitatea Craiova (locul 6), miercuri 7 februarie, de la ora 19.00. Meciul nu va fi televizat.

Gloria este neînvinsă anul acesta: patru victorii în Liga Florilor, două victorii și un egal în Grupa C a EHF European League. Ultima înfrângere a fost în 2 noiembrie 2023, în deplasare cu CSM București.

2 comentarii

• Am vrut sa nu comentez, pentru că nu am văzut meciul din tribună, ci doar din spatele ecranului.
    Gloria Bistrița a învins Gloabele din Buzău /Rusinea Buzăului (nu Gloria).

Meci extrem de ușor, mai ușor ca cele cu Cisnădie, Baia-Mare, Zalău, etc.

Ati observat ca Paula Posavec (extrema stânga) arunca cu mâna dreapta la poartă, a jucat extrema derapată, în locul Ninei Bulatovic 😄?

Cred ca jucătoarea nouă, Carmen Stoleru, a fost adusă la Gloria în caz ca Laura Pristăviță nu se recuperează și în caz ca Laslo ia cartonaș ♦️roșu pt ca trage de la 7m, direct in fața portarului .

Bravo pt felul în care ați luptat astăzi…..
    și …..cel mai important meci e următorul.

3
    18
  • Victoria a fost concludenta. Nu as spune ca a fost chiar categorica. In prima repriza si in primele zece minute din repriza a doua Gloria a jucat foarte eficient iar scorul in minutul 40 (minutul 10 din repriza secunda) era 26:13 ! Ce s-a intamplat mai apoi cred ca se datoreaza faptului ca au jucat mai mult jucatoarele care nu au multe meciuri „in picioare”. Este vorba de Rodriguez , Tanc , Geamanu , jucatoare tinere dar si de cele mai „coapte” (D. Kpodar) sau „coapte” bine de tot…(Carmen Stoleru). Antrenorul a schimbat si poarta , Yulya Dumanska inlocuind-o pe Renata de Arruda. Asa se face ca in restul de 20 de minute echipa bistriteana s-a „exprimat” mai putin placut pentru privitori , primind 9 goluri si marcand numai 4 (patru!). Statistica spune totul , chiar daca antrenorul „indulceste” realitatea si isi felicita echipa. Cand extremele („razboinica” Bulatovici , dar si cele mai „calme” , Dinca si Posavec) precum si interii (Kpodar si Rodriguez) sau pivotul Tamires Frossard , rateaza de pe semicerc , ca antrenor , nu prea cred ca te poti bucura . Mai mult cred ca-ti pui multe intrebari , care incep cu „de ce…? ” si iti raspunzi tot cu intrebari de genul „cum e posibil oare?”. De la Laslo avem cu totii multe asteptari , ieri a jucat bine punandu-si in valoare coechipierele , chiar daca a irosit unele atacuri sau a tras la poarta aiurea , in lipsa altor idei. Bazaliu a fost si ea o jucatoare de baza , aparandu-se bine si ratand mai putin decat in alte randuri. Niombla si Dahl au fost foarte eficiente , toate suturile lor intrand in poarta adversa si s-au aparat deasemeni foarte bine. Seynabou Rodriguez a avut ieri cea mai scazuta eficienta desi comentatorul meciului pe facebook (din anumite motive n-am putut sa vad meciul din tribuna) a tot laudat-o , probabil , doar cu referire la modul in care „se inalta frumos „! In acest meci s-au aparat bine si extremele (mai ales Bulatovici dar si Dinca si Posavec). Nu pot si nu trebuie sa uit si sa spun ca si in acest meci Renata a fost foarte buna („the best!”) si a contribuit mult la victoria echipei. Asadar felicitam echipa pentru victorie si ne bucuram pentru cele trei puncte castigate si pentru ca „fetele” au iesit cu bine dintr-un meci care parea „pe hartie”mult mai greu decat a fost in teren. Sper ca in meciul din Franta echipa sa joace eficient si sa nu strice impresia buna pe care a lasat-o dupa meciul de acasa. Lumea handbalului stie precis de echipa Nantes care se bate in campionatul francez cu Metz sau Brest (Bretagnie) , nu de putine ori castigand meciuri cu acestea in timp ce despre echipa bistriteana nu se stiu prea multe. Chiar daca va pierde meciul cu echipa franceza , Gloria are toate sansele sa se califice in sferturile de finala ale EHL. In ce priveste meciul de la Craiova , acesta este deosebit de important pentru mentinerea echipei pe un loc fruntas in clasamentul ligii nationale (apropo , n-am inteles nimic din victoria echipei din Mioveni in depasarea de la Craiova; mi s-a parut tare ciudata intamplarea!). Cred ca sunt cele mai grele meciuri din acest sezon , cu implicatii deosebite asupra clasamentelor in grupa de calificare si respectiv in campionatul intern. Nu stiu de ce n-a jucat ieri , Sonia Seraficeanu , sper sa nu fie accidentata si sa poata juca in cele doua meciuri intrucat este o jucatoare talentata si de mare valoare. Sper deasemeni sa poata juca si bistriteanca noastra draga Laura Pristavita (nu am informatii despre evolutia sa in ce priveste refacerea dupa accidentare) care a fost si ramane „sufletul si inima” echipei. S-a vazut lipsa ei din aparare.Asteptam vesti bune de la cele doua meciuri . Haide Gloria!