Gloria Bistriţa, prima înfrângere în amicale: 0-1 cu Unirea Tărlungeni. Negrean: Suntem supăraţi

Gloria a suferit sâmbătă primul eşec în meciurile de verificare disputate în această vară, fiind învinsă la limită de divizionara secundă Unirea Tărlungeni. A fost al şaptelea amical al echipei antrenate de Sandu Negrean şi Cristian Coroian, care va juca săptămâna viitoare cu ASA Târgu Mureş şi Corona Braşov.

Gloria a avut următoarea alcătuire: Oghinciuc – Echim (Budăcan 46), Hlinca (D. Matei 70), Chibulcultean (46 Berceanu), D. Sănmărtean (46 Polgar) – O. Bucur (60 Mariş), Nalaţi (Feher 46), Antonescu (M. Stancu 60), M. Chiţu (Roşu 46) – Negruţ (Brumă 46), Antonache (Curtuiuş 60).

”Prima repriză a aparţinut în totalitate gazdelor, pe lângă gol au mai avut două-trei ocazii de a marca, noi nu ne-am creat ocazii de gol. A doua repriză a fost mai echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, diferenţa de scor putea fi majorată însă şi noi puteam înscrie. Meciul a fost total opus celui cu Chiajna, foarte slab din toate punctele de vedere. Suntem supăraţi în urma acestui rezultat, mai ales pe modul în care a evoluat echipa”, a declarat antrenorul principal Sandu Negrean pentru site-ul oficial al clubului.

Până la finalul stagiului de pregătire la Tărlungeni (jud. Braşov), formaţia bistriţeană va mai juca marţi 20 august, de la ora 18.00, cu ASA Tg. Mureş (Liga a II-a) şi joi 22 august, de la ora 19.00, cu Corona Braşov (Liga I).

Până acum, Gloria a susţinut următoarele amicale: 5-0 cu Sănătatea Cluj (goluri Curtuiuş, M. Chiţu, M. Gheorghe, Țârcă, Negruţ), 3-0 cu Unirea Dej (Curtuiuş-2, Bâtfoi), 0-0 cu Avântul Reghin, 2-2 cu Seso Câmpia Turzii (Curtuiuş, Budăcan), 4-0 cu FC Zalău (Curtuiuş-2, M. Chiţu, Mariş) – toate la Bistriţa, 2-2 cu Concordia Chiajna (Roşu, Negruţ) – la Braşov.