Sport

De la egal la egal, amical: Gloria Bistriţa – Concordia Chiajna 2-2

Gloria a susţinut primul meci amical al stagiului de la Tărlungeni (judeţul Braşov), în compania formaţiei de Liga I Concordia Chiajna. Golurile echipei bistriţene, care şi-a aflat adversarele din Seria a 2-a a ligii secunde, au fost marcate de Roşu şi Negruţ. Următoarea partidă de verificare are loc sâmbătă.

În meciul de joi seara, echipa bistriţeană a deschis scorul în minutul 9 prin Roşu, rezultatul la pauză fiind 1-0. Chiajna a egalat în minutul 57. În minutul 81, Concordia a preluat conducerea după o lovitură de pedeapsă transformată. Gloria a egalat două minute mai târziu prin Negruţ, care a stabilit scorull final, 2-2.

Sandu Negrean şi Cristian Coroian au trimis în teren următoarea echipă: Albut (Oghinciuc 75) – Țârcă (Echim 75), D. Matei (Hlinca 60), Fizeşan (Chibulcutean 75), Polgar (D. Sănmărtean 75) – Budăcan (Mariş 60), R. Mărginean (Nalaţi 40), M. Stancu (Antonescu 65), C. Roşu (M. Chiţu 55) – Feher (Negruţ 60), Curtuiuş (Antonache 65).

Antrenorul principal Sandu Negrean a declarat pentru site-ul oficial al clubului: ”Prima repriză a fost clar a noastră, pe lângă gol am mai avut două ocazii clare de a marca, prin Feher si Curtuiuş, ei nu au avut nicio ocazie. A doua repriză s-a jucat mai mult la mijloc, au egalat cu un şut excelent de la 25 de metri. Au primit un penalty destul de uşor în minutul 81 însă am avut puterea să revenim şi să egalăm. Mi-a plăcut atitudinea şi determinarea ljucătorilor, cu toate că o parte dintre ei au evoluat mai puţin”.

În următorul meci amical, Gloria întâlneşte Unirea Tărlungeni, sâmbătă 17 august, de la ora 11.00.

Gloria va juca în Seria a 2-a a Ligii a II-a, a stabilit Comitetul Executiv al FRF. Componenţa seriei: Gloria Bistriţa, Metalul Reşiţa, UTA Arad, ASA Târgu Mureş, CSM Râmnicu Vâlcea, FC Bihor, CS Mioveni, Alro Slatina, CS U Craiova, FC U Craiova, Olimpia Satu Mare şi Minerul Motru.

Sistemul de desfăşurare: campionat, fiecare cu fiecare, tur-retur, în total 22 de etape. În continuare, se va juca în sistem play-off (locurile 1-6) respectiv play-out (locurile 6-12) – adică 10 etape, pornindu-se cu punctajul realizat în cadrul sezonului regulat în jocurile directe între echipele respective. Vor promova în Liga I primele două echipe clasate la finele play-off-ului. Vor retrograda în Liga a III-a formaţiile care vor încheia play-out-ul pe locurile 10-12.