Gloria Progresul – Metalurgistul Cugir 2-3. Băbuţan: ”Nu am cuvinte”. Jucătorii, criticaţi (FOTO)

FC Gloria Progresul a pierdut meciul disputat pe teren propriu cu Metalurgistul Cugir, echipă pregătită de fostul jucător şi antrenor al Gloriei Cristian Coroian, scor 2-3 după ce a condus cu 2-0 şi a alunecat pe locul 11 în Seria 5 a Ligii a III-a. Aurelian Băbuţan i-a criticat pe jucători. ”Îmi cer scuze eu în numele lor”.

1 gloria cugir 2 gloria cugir 3 gloria cugir 4 gloria cugir

Gloria Progresul a deschis scorul în minutul 12, după un autogol al lui Paul Medeşan, şi l-a majorat în minutul 16 prin Daniel Brumă. Metalurgistul a redus din handicap în minutul 22 (Andrei Tăban), scorul la pauză fiind 2-1. Oaspeţii au egalat prin Lucian Itu imediat după reluare, în minutul 47, şi au reuşit golul victoriei în minutul 77, autor Alexandru Avramescu. Rezultat final 3-2 pentru Metalurgistul Cugir, care a învins în tur tot cu 3-2.

Echipa bistriţeană a avut următoarea componenţă: R. Pop – Homei, Fizeşan, Jarda, Dobrea – Nalaţi, Țegle – Fl. Alexandru, Rogozan, Brumă – Sighiartău. A mai jucat: Akari. Antrenor: Valer Săsărman.

În urma acestei înfrângeri, Gloria Progresul a rămas cu 28 de puncte (golaveraj 34-33) şi căzut de pe locul 8 pe poziţia a 11-a în clasamentul Seriei 5 din Liga a III-a.

5 gloria cugir 6 gloria cugir 7 gol bruma daniel 8 galerie gloria cugir

”Sincer, nu meritam să câştigăm acest joc chiar dacă am condus cu 2-0. Primul gol a venit pe o greşeală  adversarului, un autogol, iar de la 2-0 au revenit, ne-au bătut şi merită felicitări. S-a văzut clar că e o echipă mult mai bună decât noi, aşezată bine în teren, cu un antrenor foarte bun în care cred din ce în ce mai mult. Ştia multe despre echipa noastră, despre fiecare jucător în parte, nu pot decât să îl felicit. Despre noi… nu am cuvinte. Îmi pare rău că până astăzi n-am vorbit niciodată de jucători, tot timpul am căutat în altă parte greşelile dar se pare că unii jucători care sunt de şapte-opt-nouă ani la această echipă din cauza randamentului lor nu au ajuns la echipe mai bune. Mai sunt două etape, iar dacă aş decide eu aş juca doar cu juniorii, nu aş mai vrea să jucăm cu cei pe care i-aţi văzut în teren. Îmi cer scuze eu în numele echipei faţă de suflarea fotbalistică din Bistriţa, faţă de cei care au fost în galerie, în tribună. E greu când pierzi după ce ai condus cu 2-0, dar la felul cum a decurs jocul echipa din Cugir a meritat 100% această victorie”, a declarat directorul sportiv al FC Gloria Progresul, Aurelian Băbuţan.

”Am obţinut o victorie meritată, am controlat jocul, am avut mai multe ocazii. Îi felicit pe jucători că au avut încredere şi au revenit de la 0-2. Am primit cele două goluri în urma unor greşeli personale”, a spus tehnicianull formaţiei Metalurgistul Cugir, Cristian Coroian, golgeterul Gloriei în Liga I şi fost antrenor al echipei bistriţene, inclusiv în primele patru etape ale actualului campionat.

”La tribuna oficială a Gloriei bate vântul la meciuri. Ce înghesuială era până nu demult. Conducătorii judeţului şi ai oraşului nu mai dau pe stadion că nu are cine să-i vadă. Publicul e în număr redus, aşa că prezenţa nu mai contează pentru ei. Am fost şi la meciurile din Liga a III-a şi cred că se mai poate face ceva. De fapt mult mai mult decât s-a făcut, cu mult mai puţini bani. Asta pe cinstite. FC Voluntari, echipă înfiinţată în 2010, intră în prima ligă de fotbal. Deci se poate. Mai spun o dată. Bistriţa poate avea echipă competitivă sub coordonarea Primăriei Bistriţa. Sănătatea Cluj a avut ani de zile un buget de 50 de mii euro. Cu un buget rezonabil se poate creşte o echipă la un nivel ridicat. Şi nu se porneşte de la zero. Avem juniori la toate grupele de copii, antrenori, bază sportivă. Poate fi simplu. Actuala conducere a Consiliului Judeţean şi a Primăriei Bistriţa sunt depăşite şi şi-au epuizat resursele lor intelectuale pentru acest subiect. E nevoie de altceva. Asta cu siguranţă”, a notat pe Facebook, după meci, consilierul local PNL Alin Seserman.

Meciul disputat pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistriţa a fost arbitrat de o brigadă formată din Dragoş Lunca (Cluj-Napoca) – central, Sergiu Albu, Bogdan Gireadă (ambii Oradea) – asistenţi. Observatori: Aurel Daicu (Suceava), Dănuţ Şopa (Sibiu).

Celelalte partide din etapa a 24-a a Ligii a III-a, Seria 5: Avântul Reghin – FC Zalău 2-0, Unirea Dej – Sănătatea Cluj 3-5, CSC Sânmartin – CS Oşorhei 2-1, CSM Sighetu Marmaţiei – FCM Baia Mare 0-2, Industria Galda – CS Iernut 5-2, Unirea Jucu – Arieşul Turda 7-1.