Gloria – Seso 2-2. Sandu Negrean: Nu pot accepta să luăm două goluri într-un minut (FOTO)

În al patrulea meci de pregătire al verii, divizionara secundă Gloria Bistriţa a întâlnit formaţia Seso Câmpia Turzii (Liga a III-a). Echipa bistriţeană a deschis scorul, dar oaspeţii au condus la pauză cu 2-1. Antrenorul Sandu Negrean s-a declarat total nemulţumit de prima repriză.

Partida a avut loc miercuri 7 august, pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistriţa.

Curtuiuş a deschis scorul în minutul 24 din penalty, însă oaspeţii au răsturnat rezultatul după ce au marcat prin Grecu şi Văscan (minutele 31 şi 32). Budăcan a restabilit egalitatea după pauză, în minutul 54. A rămas 2-2 până la final.

Tehnicienii Sandu Negrean şi Cristian Coroian au trimis în teren următorul 11: Albuţ – Budăcan, D. Matei, Chibulcutean, D. Sănmărtean – Polgar, R. Mărginean, Nalaţi, Roşu – Antonache, Curtuiuş. Au mai jucat: Țârcă, Fizeşan, Hlinca, Feher, M. Stancu, Moţ, Jarda, Bucur, Antonescu, M. Gheorghe, Mariş.

”Trebuie să uităm cât mai repede prima repriză, una dintre cele mai slabe ale noastre. Pot fi de acord că a fost oboseală, că a fost cald, dar nu pot accepta să luăm două goluri într-un minut, ambele din faze fixe. Repriza a doua a fost mai bună, am egalat, dar n-am fost concentraţi în faţa porţii, pentru că am avut câteva ocazii mari. Aceste meciuri sunt pentru omogenitatea echipei, pentru ca jucătorii să se cunoască mai bine. Sâmbătă încheiem etapa a doua a pregătirii, iar în etapa a treia, stagiul de la Braşov, ne vom concentra pe jocuri şi o să ne intereseze mai mult şi rezultatele. Vrem să formăm un schelet de 5-6 jucători, în jurul cărora să crească cei tineri”, a declarat antrenorul principal Sandu Negrean.

1 gloria seso 2 gloria seso 3 gloria seso 4 gloria seso

Următorul joc de verificare al echipei bistriţene va avea loc sâmbătă 10 august, de la ora 11.00, pe teren propriu, adversară fiind FC Zalău (Liga a III-a). Gloria va efectua în perioada 13-25 august un stagiu de pregătire la Braşov.

Precedentele amicale ale Gloriei: 5-0 cu Sănătatea Cluj (goluri Curtuiuş, M. Chiţu, M. Gheorghe, Țârcă, Negruţ), 3-0 cu Unirea Dej (Curtuiuş-2, Bâtfoi), 0-0 cu Avântul Reghin.

Formaţia bistriţeană va debuta în 7 septembrie în ediţia 2013/2014 a ligii secunde. Componenţa seriilor şi programul partidelor vor fi stabilite în 14 august.

Andrei Enescu şi Răzvan Radu, jucători la care Gloria a renunţat în această vară, au semnat cu două echipe de Liga I: FC Vaslui respectiv FC Botoşani.

Mai multe imagini, pe pagina noastră de Facebook.