Gloria, singura echipă neînvinsă în EL, încheie grupa cu o victorie clară

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, calificată după etapa a 4-a a Grupei C în sferturile EHF European League și deja câștigătoare de serie cu o rundă înainte de final, a învins categoric la TeraPlast Arena, în ultimul meci din grupă, formația HSG Bensheim/Auerbach (locul 2 în Germania).

Echipa bistrițeană s-a impus clar cu scorul de 33-24, după ce la pauză a condus cu 18-16. Sonia Seraficeanu a înscris nu mai puțin de 13 goluri din 14 aruncări, iar portarul Renata de Arruda a avut un procent de intervenții reușite de peste 41% (15 din 36).

Au marcat pentru Gloria: Sonia Seraficeanu – 13, Seynabou Rodriguez – 5, Nicoleta Dincă – 4, Bianca Bazaliu – 3, Tamires Frossard – 2, Gnonsiane Niombla – 2, Deborah Kpodar – 2, Laura Pristăvița – 1, Cristina Laslo – 1. Intervențiile portarilor: Renata de Arruda – 15/36 (41,67%), Anastasja Babovici – 1/4 (25%), Iulia Dumanska – 1/1 (100%).

Arbitri: Dragana Jakovljevici și Danijela Sando Kovacevici (Serbia). Observator: Eles Peter (Ungaria).

Gloria a defilat în grupă și este singura echipă neînvinsă în această ediție a EHF European League. În calitate de câștigătoare a Grupei C, Gloria va întâlni în sferturi ocupanta locului 2 din Grupa D, urmând să aibă avantajul disputării returului pe teren propriu (prima manșă va avea loc în deplasare în 16 sau 17 martie, iar a doua manșă la Bistrița în 23 sau 24 martie). Adversară va fi Motherson Mosonmagyarovar (Ungaria).

”Bensheim venea după o serie de partide bune, a învins Nantes, Thuringer, ne așteptam la un meci dificil. Am început bine jocul, 5-1 pentru noi, apoi am scăzut puțin din intensitate, am făcut schimbări pentru a da timp de joc tuturor jucătoarelor. Totodată, ne-am dorit să încheiem această grupă cu victorie și mă bucur că a fost o victorie clară, categorică. Sunt de felicitat fetele pentru efortul depus, a fost o perioadă foarte dificilă pentru noi. Am reușit să încheiem această grupă fără înfrângere, ne-am îndeplinit obiectivul de a ne califica în sferturi, suntem singura echipă din cele 16 care nu a pierdut niciun meci și cred că este o performanță deosebită”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

Pentru HSG Bensheim/Auerbach au înscris: Sarah Dekker – 6, Jill Kooij – 5, Lucie Kretzschmar – 5, Alicia Soffel – 3, Ndidi Agwunedu – 2, Lisa Friedberger – 1, Sarah van Gulik – 1, Dionne Visser – 1. Intervențiile portarilor: Helen van Beurden – 7/15 (46,67%), Vanessa Fehr – 4/22 (18,18%).

”Nu a fost cel mai bun joc al nostru, am făcut multe greșeli, dar din fiecare meci încercăm să învățăm câte ceva. Să jucăm în EHF European League a fost ceva special și am încercat să ne bucurăm de această experiență”, a spus antrenoarea Heike Ahlgrimm.

În celălalt meci din ultima rundă a Grupei C, Neptunes Nantes – MKS FunFloor Lublin 39-25 (19-15). În urma victoriei obținute de Gloria cu Bensheim, echipa franceză nu mai putea pierde locul 2 indiferent de rezultat.

Clasament final:

GRUPA CMVEÎGOL.DIF.PCT.
1. CS Gloria 2018 BN6510176 : 148+2811
2. Neptunes Nantes6312190 : 171+197
3. HSG Bensheim/Auerbach6204182 : 200-184
4. MKS FunFloor Lublin6105166 : 195-292

Rezultatele din Grupa C a EHF European League: Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – MKS FunFloor Lublin 26-23, Neptunes Nantes – HSG Bensheim/Auerbach 39-27, HSG Bensheim/Auerbach – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 27-35, MKS FunFloor Lublin – Neptunes Nantes 29-34, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – Neptunes Nantes 19-19, HSG Bensheim/Auerbach – MKS FunFloor Lublin 35-29, Neptunes Nantes – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 29-34, MKS FunFloor Lublin – HSG Bensheim/Auerbach 34-32, MKS FunFloor Lublin – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 26-29, HSG Bensheim/Auerbach – Neptunes Nantes 37-30, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – HSG Bensheim/Auerbach 33-24, Neptunes Nantes – MKS FunFloor Lublin 39-25.