Liga I are gust amar: Gloria Bistriţa – Astra Ploieşti 1-2 (FOTO)

Echipa bistriţeană a pierdut pe teren propriu în prima etapă, dubla nigerianului Fatai din primele zece minute dovedindu-se fatală. Golul lui Predescu părea să dea startul renaşterii, dar scorul pauzei s-a păstrat până la sfârşit. Antrenorul Nicolae Manea consideră că înfrângerea este nemeritată.

Echipa antrenată de Nicolae Manea s-a întors pe prima scenă după un an absenţă şi a dat prima bătălie duminică 22 iulie, pe teren propriu, în calitate de nou-promovată. Adversară a fost Astra Ploieşti, pregătită de fostul portar al naţionalei Bogdan Stelea. La 90 de ani de la înfiinţare (împliniţi în această lună), echipa bistriţeană, cu multe nume noi faţă de sezonul precedent, a păşit cu stângul.

Anesteziaţi de aerul tare al primei divizii, ”vampirii” au văzut negru în faţa ochilor şi s-au trezit conduşi cu 2-0 după numai 9 minute, nigerianul Kehinde Fatai profitând de degringolada din defensiva bistriţeană. Fatai a deschis scorul în minutul 4 reluând în plasă din şase metri, după o centrare a lui Morais, iar în minutul 9 a primit o pasă printre fundaşii Gloriei, a rămas singur cu Bota şi a făcut dubla.

Gazdele s-au trezit din şoc şi au echilibrat partida. Layo şi Peteleu i-au dat emoţii lui Lung, iar speranţele s-au reaprins în minutul 31, când Cornel Predescu (foto sus) a redus din handicap cu o lovitură de cap din afara careului. În minutul 43, Predescu a trimis din nou mingea în poarta Astrei, dar reuşita a fost anulată din cauza unui fault anterior al lui Bratu. Tot pe finalul primei reprize, mingea l-a lovit în mână pe Găman în careul oaspeţilor, bistriţenii solicitând vehement acordarea unei lovituri de la 11 metri, dar arbitrul a considerat că nu se impune penalty.

După pauză s-a jucat pe contre, Gloria a forţat egalarea, dar putea primi golul trei în minutul 60, la marea ocazie a lui Seto. A rămas 2-1 pentru Astra, iar spectatorii au plecat supăraţi de la stadion. Pe propria echipă dar şi pe arbitru, care în final a decis să acorde doar două minute de prelungire.

Înaintea de începerea partidei, observatorul Adrian Ionescu i-a înmânat lui Nicolae Manea trofeul fair-play din partea FRF pentru Gloria, pentru sezonul trecut, în Liga a II-a. De asemenea, fiecare dintre jucătorii Gloriei a trimis în tribună câte o minge. Tabela de marcaj de la stadionul Gloriei nu a funcţionat din cauza unei probleme tehnice.

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu, Kanon, D. Stan, Cafasso – Anton, Feher (Ayza 39), Romario, Predescu – Layo (Țârcă 82), Fl. Bratu (Curtuiuş 50). Antrenor Nicolae Manea

Astra Ploieşti: S. Lung – Bărboianu, Găman, Ben Youssef, Ben Djemia – A. Mureşan, Seto – Enache (Distefano 63), Fatai (Bukari 85), J. Morais – Ivanovski (Melinte 90+1). Antrenor Bogdan Stelea

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Spectatori: 3.000. Arbitri: Paul Unimatan – Octavian Şovre, Daniel Mitruţi – Horaţiu Feşnic. Observatori: Adrian Ionescu, Cornel Sorescu

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”E păcat că am început cu o înfrângere, nu ştiu de ce jucătorii au fost aşa timoraţi. Le-am spus înainte de joc să nu evolueze cu trac deoarece nu este nicio diferenţă între ei şi Astra. S-a făcut 0-2 după nişte greşeli grave de marcaj, a greşit şi portarul nostru care nu a ieşit pe şase metri. Echipa a început apoi să joace, am avut moment de dominare şi presiune. Am încredere că nu vom retrograda, avem mulţi jucători noi. Ne-au lipsit câţiva jucători, unora nu le-au venit cărţile verzi: Markisio, Enescu, Zahiri, Bamba. Cu ei poate lucrurile ar fi stat altfel. Am fost nevoit să fac o serie de improvizaţii, precum Anton mijlocaş dreapta, Predescu mijlocaş stânga, dar nu am avut alte soluţii. Sunt supărat, dar le-am spus după meci că nu meritam să pierdem. Să fie învăţătură de minte. Sper să ne revenim. Kanon are 19 ani, a fost om de bază, a jucat cu o dezinvoltură extraordinară. Romario este un jucător de travaliu, agresiv. Ayza s-a zbătut mult, dar fără realizări. Sunt un pic supărat fiindcă mă aşteptam mai mult dela atacanţi. Mulţi jucători au fost la primul lor meci în Liga I, pe Daniel Stan l-am făcut din atacant fundaş. Vor mai veni jucători, aşteptăm un senegalez, Keita. Vom face o echipă care să pună probleme”

Bogdan Stelea (antrenor Astra Ploieşti): ”Am făcut şi lucruri bune, şi mai puţin bune, dar important este victoria. Am început foarte bine, am făcut repede 2-0, apoi a trebuit să şi suferim. Era şi firesc ca Gloria să încerce să revină, a exercitat o anumită presiune şi nu sunt mulţumit că am cedat, dar a intervenit o anumită relaxare. Şi repriza a doua am început-o bine, au avut şi ei o anumită dominare, faze fixe. Dacă este să ne raportăm la ocaziile clare, am câştigat meritat”

Dinu Gheorghe (preşedinte executiv Astra Ploieşti): ”A fost un joc aşa şi aşa, bine că am învins. Gloria a avut o dominare sterilă, ocazii mari nu prea a avut. Am început foarte bine jocul, am profitat de revenirea emotivă a Gloriei în Liga I. E abia începutul campionatului, nu putem vorbi de o retrogradare a Gloriei. Nu ştiu câte echipe vor putea câştiga la Bistriţa”

Rezultate din prima etapă a Ligii I: Pandurii Tg. Jiu – ”U” Cluj 6-2, CS Turnu Severin – Dinamo Bucureşti 1-2, Petrolul Ploieşti – Ceahlăul Pt. Neamţ 5-0, CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş 1-1, CSMS Iaşi – Oţelul Galaţi 1-2, Rapid Bucureşti – FC Vaslui 2-2, Viitorul Constanţa – FC Braşov 2-2, Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna 1-0.

Gloria se află pe locurile 13-15, la egalitate cu CS Turnu Severin şi CSMS Iaşi, toate cu zero puncte şi golaveraj 1-2.

În etapa următoare, Gloria Bistriţa va juca în deplasare cu Universitatea Cluj, duminică 29 iulie, de la ora 19.00 (în direct la Digisport).

Pe pagina noastră de facebook puteţi vedea o galerie foto de la partida Gloria Bistriţa – Astra Ploieşti!