Politică

Guvernul Veștea: Diana Morar – vicepremier, Bogdan Ivan – la Energie

ACTUALIZARE Guvernul propus de Adrian Veştea nu a reuşit să primească voturile necesare pentru învestire.

Cabinetul Veştea a primit 189 de voturi ”pentru”, deşi avea nevoie de minim 233.

ȘTIREA INIȚIALĂ Diana Morar a fost propusă pentru funcția de viceprim-ministru fără portofoliu în Guvernul format de premierul desemnat Adrian Veștea, care a depus la Parlament lista de miniștri și programul de guvernare în vederea votului în plen.

Diana Morar (47 de ani), fost secretar de stat la Ministerul Justiției (2020) și deputat (2020-2024), a fost nominalizată și în Executivul propus de premierul desemnat Eugen Tomac, pentru funcția de ministru al Muncii, însă acesta și-a depus ulterior mandatul deoarece nu a reușit să creeze o majoritate de voturi în Parlament.

Președintele PSD Bistrița-Năsăud, deputatul Bogdan Ivan (35 de ani), prim-vicepreședinte al partidului la nivel național, este propus pentru funcția de ministru al Energiei, pe care a deținut-o până în luna aprilie a.c. (2025-2026). El a mai fost ministru al Digitalizării, apoi și al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (2023-2025).

Cele două Camere ale Parlamentului se reunesc în şedinţă comună pentru învestirea Guvernului Veştea luni, de la 21.30.

Componența propusă pentru Executiv:

  • Adrian Veştea – prim-ministru (PNL)
  • Marian Neacşu – vicepremier şi ministru al Afacerilor Interne (PSD)
  • Alina Gorghiu – vicepremier (PNL)
  • Diana Morar – vicepremier (independent)
  • Luca Niculescu – ministru de Externe (independent)
  • Alexandru Nazare – ministru de Finanţe (independent)
  • Florin Zaharia – ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene (independent)
  • Florin Manole – ministrul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii (PSD)
  • Monica Anisie – ministrul Educaţiei şi Cercetării (PNL)
  • Marian Bârgău – ministrul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (independent)
  • Eduard Mititelu – ministru delegat pentru Digitalizare (PNL)
  • Romeo Lungu – ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei (PSD)
  • Ionuţ Vulpescu – ministrul Culturii (PSD)
  • Sorin Cîmpeanu – ministrul Apărării Naţionale (PNL)
  • Radu Marinescu – ministrul Justiţiei (PSD)
  • Alexandru Ghigiu – ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor (PSD)
  • Cristian Pistol – ministrul Transporturilor şi Infrastructurii (PNL)
  • Florin Barbu – ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (PSD)
  • Bogdan Ivan – ministrul Energiei (PSD)
  • Alexandru Rogobete – ministrul Sănătăţii (PSD)
  • Radu Oprea – secretar general al Guvernului (PSD)

”Am depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor Cabinetului pe care îl propun pentru România. Este un pas necesar pentru a pune capăt unei perioade de incertitudine și pentru a readuce țara într-un cadru de stabilitate, predictibilitate și funcționare normală a instituțiilor. Am încredere că Parlamentul va trata cu responsabilitate această procedură și va stabili un calendar rapid pentru audierea miniștrilor și votul de învestitură. România nu își mai permite să piardă timp. Noul Guvern are cinci priorități imediate: 1. Stabilitate politică: Revenirea la normalitate instituțională. 2. Fonduri europene: Accelerarea atragerii banilor din PNRR. 3. Stabilitate economică: Menținerea încrederii partenerilor și a ratingului de țară. 4. Investiții: Deblocarea proiectelor aflate în stadii avansate. 5. Securitate națională: Accelerarea proiectelor strategice (SAFE)”, a transmis premierul desemnat Adrian Veștea, care a anunțat oficial lista Executivului și a precizat că membrii independenți ai Cabinetului au fost incluși în echipa guvernamentală la solicitarea sa, în cadrul discuțiilor purtate cu partidele care susțin acest Guvern.

3 comentarii

  • În sfârșit, o decizie genială cu numirea lui Bogdan Ivan! Adevărul este că sistemul energetic național, cu toate mega-rețelele lui, reactoarele nucleare și hidrocentralele, suferea crunt din cauza lipsei de… comunicare și științe politice. Cum să repari rețeaua electrică dacă nu știi să-i faci un PR bun? Cum să gestionezi criza energetică dacă nu aplici politologia pură asupra megawaților?

    E absolut reconfortant să știm că, în caz de avarie majoră sau blackout, domnul ministru nu va veni cu soluții tehnice plictisitoare de inginer, ci ne va livra un comunicat de presă impecabil structurat și o analiză politică de excepție despre cum curentul electric are, de fapt, o orientare doctrinară greșită.

    Toată lumea se plângea de prețul facturilor și de infrastructura învechită, dar nimeni nu vedea adevărata problemă: ministerul nu avea destulă știință politică. De acum înainte, când vor mai fi fluctuații de tensiune și preț, să știți că domnul ministru doar testează niște teorii administrative pe noi. Că doar reactoarele de la Cernavodă aveau mare nevoie de o analiză politologică detaliată ca să funcționeze corect, nu-i așa?

    56
    3
    • Săracu’, dacă-l lași să scrie singur două propoziții scurte face minim 4 greșeli. Noroc cu AI u’.

      15
      1
  • Doi “iluștrii” bistrițeni, pricepuții priceputilor vor salva Guvernul Veștea! Asta da, veste mare, vom avea o guvernare care va rezolva toate problemele țării. Unde putem ajunge mai rău decât așa?! Se poate, ca în Grecia, falimentul, atunci va fi cum votăm și primim , ce merităm!

    18
    1
Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.