Actualitate Recomandări

Handbal feminin: 3 din 3. CSM Bistrița, în continuare în fotoliul de lider

FOTO Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a învins pe teren propriu, cu scorul de 33-21, după ce la pauză a fost 21-9, formația SCM Pitești, obținând a treia victorie din tot atâtea posibile. CSM Bistrița a acumulat 9 puncte (golaveraj +75) și rămâne pe primul loc în Seria B a Diviziei A.

Marcatoare: Andriță – 7 goluri, Maior-Pașca – 6, Chirilă – 4, Zegrean, Ciunt, Cârstea – câte 3, Vezentan, Dorhoi, Diniș-Vârtic – câte 2, Bărbos – 1.

”A fost mai ușor decât mă așteptam, Pitești este o echipă bună, cu jucătoare foarte tinere, de mare perspectivă. Mă bucur că am reușit să rupem echilibrul destul de repede în prima repriză și de aici încolo jocul ne-a permis să rulăm tot lotul. Am fost deranjat, oarecum îngrijorat vizavi de faptul că în repriza a doua am avut o perioadă de 7-8 minute în care nu am marcat, însă ne-am creat situații și am ratat foarte mult. Probabil o lipsă de concentrare, însă pe viitor vom pune la punct și aceste lucruri. Le felicit pe fete pentru rezultat și pentru modul cum au abordat jocul. Ne va fi din ce în ce mai greu, Mureșul e o echipă care a retrogradat din Liga Națională și probabil că vrea să revină pe prima scenă a handbalului feminin național, iar Slatina e o echipă de tradiție la fel ca și noi, care de foarte multă vreme se zbate în Divizia A, dar a investit și își dorește să promoveze”, a spus antrenorul Horațiu Pașca.

El a mulțimit publicului pe pagina sa de Facebook: ”Am rămas absolut impresionat când am văzut atâta lume în tribună într-o miercuri dimineață. Vă mulțumim din suflet, prezența voastră ne dă încredere, ne motivează să continuăm, ne face să credem că ceea ce am început este corect și că ne aflăm pe drumul cel bun. Bravo, bravo, Bistrița!”.

1 csm bta pitesti 2 csm bta pitesti 3 csm bta pitesti 4 csm bta pitesti

AICI MAI MULTE FOTOGRAFII!

Celelalte meciuri ale etapei cu nr. 3: ACS Sepsi-Sic Sf. Gheorghe – CSM Slatina 23-36, Național Brașov – CSU Oradea 35-25, CSU de Vest Timișoara – SC Mureșul Tg. Mureș 32-22. CSU Reșița a stat, iar CSM Cetate Devatrans – ACS Avram Iancu Arad se joacă în 7 octombrie.

În etapa următoare, a 4-a, CSM Bistrița joacă în deplasare cu SC Mureșul Tg. Mureș – miercuri 7 octombrie, de la 14.00, iar apoi pe teren propriu cu CSM Slatina, într-una devărat derby al seriei, sâmbătă 10 octombrie, de la ora 11.00, la Sala Polivalentă din Bistrița.

Rezultatele anterioare: CSM Bistrița – CSU Oradea 39-13 (etapa 1), ACS Avram Iancu Arad – CSM Bistrița 14-51 (etapa 2).

În iulie, Consiliul Județean a alocat 1.000.000 de lei pentru susținerea echipei în Divizia A, cu target unul din locurile 1-2 la finalul campionatului 2015-2016 al Diviziei A. Locul 1 în serie promovează direct în Liga Națională, iar locurile 2 și 3 joacă baraj cu echipe de pe locurile 11 și 12 din Liga Națională.