Handbal feminin: CSM Bistrița, a 8-a victorie

CSM Bistrița a reușit a 8-a victorie din tot atâtea posibile în acest sezon al Diviziei A – Seria B la handbal feminin, 43-29 (19-15) în deplasare cu CS Universitatea de Vest Timișoara, și conduce în continuare în clasament, având 24 de puncte (golaveraj +106), trei peste principala contracandidată, CSM Cetate Devatrans, care are însă un meci mai puțin disputat.

Marcatoare: Maior-Pașca – 7 goluri, S. Szabo – 6, Cârstea, I. Tamaș – câte 5, R. Tamaș, Chirilă, Diniș-Vârtic, Ciunt – câte 4, I. Szabo – 2, Cira, Dorhoi – câte 1.

S-a jucat la o oră cam nepotrivită, 9.30. Am început mai greu jocul, ceea ce a fost un semnal de alarmă pentru noi, poate nu ne-am concentrat suficient, dar până prin minutul 20 ne-am redresat, am preluat conducerea și am încheiat prima repriză în avantaj. A doua repriză a fost în nota noastră obișnuită, am dominat categoric. Le felicit pe fete pentru că s-au mobilizat. Mă bucur că avem acum două săptămâni de liniște în care putem pregăti foarte bine derby-ul seriei cu Deva”, a spus antrenorul Horațiu Pașca

tabela timisoara csm btaÎn etapa viitoare, a 9-a (7 noiembrie), CSM Bistrița stă, iar în runda a 10-a joacă la Sala Polivalentă derby-ul cu CSM Cetate Devatrans – sâmbătă 14 noiembrie.

Celelalte meciuri ale etapei a 8-a: CSM Slatina – CSU Oradea 41-22, CSU Reșița – Național Brașov 41-21, ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe – CSM Cetate Devatrans 27-39, SC Mureșul Tâgu Mureș – ACS Avram Iancu Arad 42-17. SCM Pitești stă.

Aici clasamentul complet și programul meciurilor.

Rezultatele anterioare: CSM Bistrița – CSU Oradea 39-13 (etapa 1), ACS Avram Iancu Arad – CSM Bistrița 14-51 (etapa 2), CSM Bistrița – SCM Pitești 33-21 (etapa 3), SC Mureșul Tg. Mureș – CSM Bistrița 18-33 (etapa 4), CSM Bistrița – CSM Slatina 32-22 (etapa 5), CSU Reșița – CSM Bistrița 26-34 (etapa 6), CSM Bistrița – ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe 37-21 (etapa 7).

În iulie, Consiliul Județean a alocat 1.000.000 de lei pentru susținerea echipei în Divizia A, cu target unul din locurile 1-2 la finalul campionatului 2015-2016. Locul 1 în serie promovează direct în Liga Națională, iar locurile 2 și 3 joacă baraj cu echipe de pe locurile 11 și 12 din Liga Națională.