Actualitate Recomandări

Handbal: Gloria 2018 a debutat cu victorie la Zalău în noul sezon al Ligii Florilor

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, care țintește un loc de cupe europene, a început cu dreptul noul sezon al Ligii Florilor, câștigând o deplasare dificilă la Zalău, pe terenul formației pregătite de Gheorghe Tadici.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca s-au impus cu 30-26, după ce la pauză conduceau cu 14-12.

Au marcat pentru Gloria 2018: Morena de Araujo – 8, Bianca Bazaliu – 7, Zeljka Nikolici – 4, Cristina Laslo – 3, Florina Chintoan – 3, Nicoleta Dincă – 2, Laura Pristăvița – 2, Nina Zulici – 1.

”Le felicit pe fete, mă bucur că am debutat cu o victorie pe unul dintre cele mai grele terenuri din țară. Este o victorie care valorează 6 puncte pentru că sunt convins că aici echipe bune din campionat vor pierde puncte. Plusul nostru a fost apărarea, mai ales în prima parte a celei de-a doua reprize. Ne dorim foarte tare victoria în meciul următor, cu Rm. Vâlcea, în fața propriilor suporteri”, a declarat Horațiu Pașca.

În etapa a 2-a, Gloria 2018 joacă acasă cu SCM Râmnicu Vâlcea (bronz în campionatul trecut), joi 1 septembrie, ora 17.00. Cele două echipe s-au întâlnit recent în finala mică a turneului internațional de la Bistrița, Gloria 2018 învingând cu 28-27.