Heavy Metal! Reşiţa – Gloria 2-1. Ce spun Remus Vlad şi Cristian Coroian (FOTO)

Echipa bistriţeană a capotat la Reşiţa, într-un duel care pe care cu Metalul, în etapa a 20-a a Seriei 2 din liga secundă, ratând astfel şansa relansării spre play-off. În urma acestui rezultat, echipa bistriţeană a coborât pe poziţia a 7-a, care duce în play-out. Mai sunt două meciuri din sezonul regulat, capitale pentru Gloria: cu ASA Târgu Mureş, sâmbăta viitoare la Bistriţa, şi Olimpia Satu Mare.

Bătălie pierdută. Războiul continuă

Gloria Bistriţa a disputat, în etapa a 20-a a Seriei 2 din Liga a II-a, în deplasare cu Metalul Reşiţa, primul meci de foc din seria ultimelor trei înainte de verdictul sezonului regulat. În tribune s-a aflat şi noul preşedinte al FRF, Răzvan Burleanu, care la final l-a remarcat pe tânărul Alin Țegle de la Gloria.

1 resita gloria 2 resita gloria 3 resita gloria 4 resita gloria

Gazdele au deschis scorul în minutul 6 prin Adrian Stoica, lovitură de cap din colţul careului mic şi au stabilit scorul pauzei, 2-0, în minutul 44, când Laurenţiu Breşneni l-a învins pe Albuţ din 6 metri după o centrare a lui Opriţa. Gloria şi-a revenit din pumni tarca resitaimediat după pauză şi a redus din handicap în minutul 47. Chiţu a bătut scurt un corner de pe stânga, Sănmărtean a centrat în careul mic iar Marius Curtuiuş a reluat cu capul la colţul lung. Respectând nefasta tradiţie a ultimelor jocuri, în minutul 65 echipa bistriţeană a rămas iar în zece oameni, după ce a portarul Albuţ a văzut cartonaşul roşu pentru un fault comis la 30 de metri de poartă. Egalitatea numerică s-a restabilit însă patru minute mai târziu, reşiţeanul R. Cristian fiind şi el eliminat. Tabela a rămas nemodificată până la final: 2-1 şi Gloria rămâne cu un singur succes în 2014, cel din etapa trecută cu FC Universitatea Craiova, retrasă între timp din campionat. Soarta ”vampirilor” se decide în două săptămâni: vor juca în play-off-ul pentru promovarea în Liga I, unde au un punctaj bun, sau în play-out-ul pentru evitarea retrogradării, unde se află pe loc retrogradabil.

Cu 28 de puncte (golaveraj 20-18), Gloria Bistriţa ocupă acum locul 7, care duce în play-out. CLICK pentru clasamentul detaliat!

Clasamentul actual al play-out-ului: 1. CS Mioveni – 19 puncte (10 jocuri), 2. UTA Arad – 18 puncte (10 jocuri), 3. FC Bihor Oradea – 15 puncte (9 jocuri), 4. Gloria Bistriţa – 12 puncte (10 jocuri), 5. Minerul Motru – 10 puncte (9 jocuri), 6. FC Universitatea Craiova – 8 puncte (10 jocuri).

5 resita gloria 6 resita gloria 7 resita gloria 8 resita gloria

Declaraţii după meci

Remus Vlad (director tehnic Gloria Bistriţa): ”Am avut asistenţă oficială la cel mai înalt nivel din partea FRF, preşedintele Răzvan Burleanu, împreună cu Marcel Puşcaş şi Aurel Țicleanu din echipa sa de colaboratori. A fost un joc echilibrat, în sensul că Metalul Reşiţa a avut prima repriză, noi am avut repriza a doua. Din păcate s-au comis nişte greşeli personale, făcute de jucători cu experienţă, şi pe fondul lor am primit cele două goluri. Deocamdată, nivelul de exprimare nu corespunde cu obiectivul dorit, promovarea în Liga I. În ultimele etape am fost taxaţi cu o serie de eliminări, aproape la fiecare meci am avut unul sau doi jucători eliminaţi. Al doilea obiectiv al nostru este acela de a construi o echipă tânără, cu elemente locale. Ne dorim în continuare să ajungem în play-off. E nevoie şi de alte condiţii financiare, de jucători de valoare, Liga I e cu totul alt nivel. Meciul următor, cu ASA Târgu Mureş, e decisiv pentru noi, nu numai pentru play-off. Privim cu mare atenţie acest joc, chiar cu îngrijorare”

cristian coroian 29 marCristian Coroian (antrenor principal Gloria Bistriţa): ”E normal să fim supăraţi. Am pierdut un meci foarte important pentru noi, după un joc bun, în special în a doua repriza, pe care cred că am fi meritat să-l câştigăm. Am avut o primă repriză mai slabă, în care am primit două goluri. A fost o teamă de a nu primi gol, nu pot să-mi explic. Cam în toate meciurile se întâmplă la fel, o teamă de rezultat, de obiectiv, începem să jucăm abia după ce luăm gol sau în repriza a doua. În partea a doua, deşi am înscris repede, n-am reuşit să-l dăm şi pe al doilea. Cei care au intrat în locul jucătorilor suspendaţi nu s-au ridicat la nivelul acestora. Asta este situaţia, mergem mai departe, avem un program greu, cu ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare, unde sperăm să remediem ce am stricat la Reşiţa. Şanse de promovare au toate echipele care intră în play-off, CSU Craiova, Rm. Vâlcea şi Tg. Mureş au un plus, multe puncte adunate şi loturi mai valoroase. Este posibil orice în play-off”

Marian Pană (antrenor principal Metalul Reşiţa): ”Orice meci e pe viaţă şi pe moarte. Mă aşteptam să avem un joc foarte greu, fiecare echipă îşi cam juca şansa, aproape ultima poate. Am crezut că lucrurile pot fi mai simple, dar s-au complicat. Am marcat repede şi pe finalul primei reprize. Am ieşit entuziaşti de la cabine, iar în a doua repriză jocul a fost foarte greu pentru noi. Adversarul a prins curaj şi ne-a pus probleme. Am câştigat într-un moment extrem de important, pe un teren greu. E o victorie importantă, altădată am jucat foarte frumos şi n-am reuşit să câştigăm. În repriza a doua am jucat mai slab, a fost o repriză încâlcită, dar am reuşit să ţinem de rezultat şi sunt foarte mulţumit. Avem şanse mari să prindem play-off-ul”

9 resita gloria 10 resita gloria 11 resita gloria 12 resita gloria

Caseta tehnică

Metalul Reşiţa: Zimmermann – R. Cristian, Apostol, I. Popescu, Murgoci (Liuba 80) – O. Vasile, Enescu, Breşneni (Vaştag 46), Szabo – Ad. Stoica, Opriţa (Făgărăşanu 90+1). Antrenor: Marian Pană

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, D. Sănmărtean – Polgar (Țegle 23), Fizeşan, R. Mărginean, M. Chiţu (Oghinciuc 66) – Al. Pop (Curtuiuş 46), Brumă. Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

Stadion: ”Mircea Chivu” – Reşiţa. 29.03.2014. Arbitri: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin) – Ioan Ciocănea (Sibiu), Ionuţ Bobe (Videle) – Sergiu Hristea (Timişoara). Observatori: Sorin Găman (Târgu Jiu), Cornel Pantea (Oradea)

Celelalte meciuri din etapa a 20-a a Ligii a II-a, Seria 2: Olimpia Satu Mare – CSM Râmnicu Vâlcea 2-1, Minerul Motru – FC Olt Slatina 1-3, CS Universitatea Craiova – FC Bihor Oradea 1-0, ASA Târgu Mureş – CS Mioveni 4-0, FC Universitatea Craiova – UTA Arad 0-3 (echipa gazdă s-a retras din campionat şi va pierde la masa verde toate meciurile din retur, decizia urmează să fie validată de FRF).

În etapa următoare, a 21-a, penultima din sezonul regulat, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu ASA Târgu Mureş – sâmbătă 5 aprilie, ora 11.00.