Hora bucuriei: Gloria, ca şi promovată după 3-2 cu UTA Arad (FOTO)

Echipa bistriţeană a întors spectaculos după ce a fost condusă la pauză cu 2-1, iar etapa următoare poate consfinţi revenirea matematică a Gloriei în prima ligă. Golul victoriei a fost înscris de eterna armă secretă Marius Curtuiuş.

Sâmbătă 5 mai, spectatorii prezenţi în tribune au avut ce vedea. Vreme frumoasă, spirite încinse în teren şi pe băncile tehnice, dueluri tari, goluri frumoase, răsturnări de situaţie. ”Vampirii” au trecut cu bine şi de etapa a 25-a din Seria a 2-a a ligii secunde, sfârtecând ”Bătrâna Doamnă” la capătul unui meci palpitant.

Au mai rămas 5 etape, iar în joc mai sunt 15 puncte, exact distanţa dintre Gloria şi Gaz Metan Severin, ocupanta locului 3. Deoarece la rezultatele directe echipa din Drobeta Turnu Severin stă mai bine (3-1 şi 1-2), formaţia antrenată de Nicolae Manea mai are nevoie de un egal pentru a fi matematic în Liga I.

Revenind la partida de sâmbătă, UTA a venit decisă să-şi vândă scump pielea, iar în minutul 8, după un henţ în careu comis de Vali Năstase, Bogdan Mara a transformat cu sânge rece penalty-ul de 1-0. În minutul 12 s-a restabilit egalitatea: Anton a centrat de pe dreapta, Ali-Tolmbaye a încercat să respingă, Fernando Cafasso s-a interpus pe traiectorie şi a deviat mingea în plasă. Oaspeţii au intrat la pauză în avantaj, după ce în minutul 29 Alin Ignea a dus scorul la 2-1 transformând o lovitură liberă de la 16 metri.

Aşa cum ne-am obişnuit în acest campionat, repriza a doua a aparţinut Gloriei, care a ridicat tribunele în picioare mai întâi în minutul 52, când Cornel Predescu a reuşit un eurogol: şut din marginea careului în vinclul porţii lui Amadio. Apoi, eternul marcator din postura de rezervă, Marius Curtuiuş, a băgat în traista Gloriei încă 3 puncte de aur. În minutul 62, atacantul bistriţean a primit o pasă perfectă de la Predescu şi l-a învins pe nefericitul Amadio cu un şut la colţul lung.

Până la final s-a jucat pe contre, într-un ritm alert, iar fluierul final a declanşat bucuria jucătorilor Gloriei, care au scandat ”Campionii! Campionii!”, anticipând accederea pe prima scenă.

Ca şi promovată, Gloria aşteaptă în perioada următoare decizia Comisiei de licenţiere din cadrul FRF, pentru a afla dacă se întoarce pe prima scenă. Conform spuselor oficialilor grupării bistriţene, totul e în regulă şi Gloria va primi atât de mult aşteptata licenţă.

În cazul cluburilor din Liga a II-a care au solicitat licenţa pentru sezonul viitor al Ligii I, Comisia de licenţiere va funcţiona în perioada 15 – 25 mai. Deciziile pronunţate de Comisia de fond vor putea fi atacate cu apel la Comisia de Apel, care va analiza eventualele contestaţii în perioada 31 mai – 8 iunie. Hotărârile Comisiei de Apel sunt definitive şi executorii pe plan naţional, dar pot fi atacate cu recurs la Tribunalul Arbitral al Sportului de la Lausanne.

Preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, a afirmat că echipa sa a fost mai bună. ”Am avut mari emoţii. Meci palpitant, echilibrat, dar cred că am fost peste ei. Am avut multe ocazii ratate, ei au marcat cam tot ce au avut. Doza de încredere că avem atâtea puncte peste următoarele clasate i-a făcut pe jucători să înceapă mai slab jocul. Biciuiţi la pauză, în repriza a doua s-au mobilizat. Am avut şi jocuri mai bune ca ăsta. Părerea mea este că a fost un meci sub nivelul Ligii I. Va trebui să ne completăm lotul cu câţiva jucători de valoare ca să facem faţă în prima ligă, să avem un buget corespunzător, altfel mergem în Liga I la plimbare”, a spus Pădureanu.

Antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, s-a declarat satisfăcut doar de ultimele 45 de minute. ”A fost un joc bun, mai ales în repriza a doua. În prima parte băieţii au fost mai deconectaţi, e greu să-i motivezi când ai atâtea puncte avans. Nu mai este mobilizarea pe care o ai când eşti sub presiunea rezultatului. Sunt mulţumit de repriza a doua, în prima am făcut greşeli în defensivă care ne-au costat. E bine că am avut puterea să revenim. A fost şi o revanşă a noastră după eşecul din tur, UTA ne-a produs singura înfrângere anul trecut. Mă bucur că am câştigat, fiindcă apăruseră deja unii care se îndoiau de corectitudinea partidei, lucru care mă deranjează şi mă enervează. Chiar şi în timpul meciului striga cineva din tribună că e blat. Eu nu sunt cofetar să fac prăjituri şi blaturi. N-aş spune că a fost un joc de nivelul Ligii I. UTA a făcut tot ce a putut, era în foame de puncte, dar Gloria a fost mai stăpână pe ea, am avut o posesie mai bună. I-am zis de mai multe ori lui Jean Pădureanu: Vrei să jucăm frumos şi să conducă adversarul cu 2-0? Nu cred că i-ar fi convenit. Rezultatul e tot ce contează. E meritul jucătorilor că promovăm, au înţeles situaţia grea, au jucat neplătiţi, fără prime. Îi felicit”, a comentat Manea.

Tehnicianul oaspeţilor, Adrian Falub, era dezamăgit. ”Am dominat prima parte, am făcut un joc tactic bun, dovadă că am condus la pauză. L-am pierdut pe Purece, care a fost greu de înlocuit. Apoi am primit două goluri într-o repriză, lucru care nu ni se întâmplă prea des, şi n-am mai putut reveni. Am făcut greşeli personale destul de mari. Aveam speranţe mari de la acest meci. Gloria e echipă bună, nu întâmplător e pe primul loc. Să marchezi două goluri în deplasare şi să nu scoţi niciun punct, e dezamăgitor. Mai sunt cinci etape, vom vedea ce şanse mai avem la locul 3”, a spus Falub.

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu, V. Năstase, Tudose (Curtuiuş 61), I. Costache – Feher (Traşcă 90+2), R. Mărginean – Predescu (Țârcă 78), Anton, Cafasso – D. Stan. Antrenor Nicolae Manea

UTA Arad: Amadio – Siminic, Pocuca, Gligor, Ali-Tolmbaye – G. Neagu (Galanis 68), Ignea, Purece (Chindriş 36), C. Bucur – Mara, Sitoe (Miron 53). Antrenor Adrian Falub

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Dan Dreve – Stelian Slabu, Gero Szabo – Teodora Albon. Observatori: Traian Marcu, Vasile Bordaş

Celelalte jocuri din etapa a 25-a a seriei de vest: Juventus Bucureşti – FC Bihor 0-1, FC Argeş – Alro Slatina 1-1, Mureşul Deva – FC Olt 0-2, Chindia Târgovişte – FC Timişoara 1-2, Luceafărul Oradea – Unirea Alba Iulia 1-0, FC Maramureş – Gaz Metan Severin 0-4, Arieşul Turda – CSM Rm. Vâlcea 0-3 (echipa gazdă a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 59 puncte, FC Timişoara 52 puncte, 3. Gaz Metan Severin 44 puncte, 4. Luceafărul Oradea 43 puncte, 5. UTA Arad 41 puncte, 6. FC Argeş 39 puncte, 7. Chindia Târgovişte 38 puncte, 8. Alro Slatina 37 puncte, 9. FC Bihor 36 puncte, 10. Unirea Alba Iulia 31 puncte, 11. CSM Rm. Vâlcea 29 puncte, 12. FC Maramureş 25 puncte, 13. FC Olt 24 puncte, 14. Juventus Bucureşti 20 puncte, 15. Mureşul Deva 19 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa viitoare, cea cu nr. 26, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu CSM Rm. Vâlcea, sâmbătă 12 mai, de la ora 13.00.

Pe pagina noastră de facebook puteţi vedea o galerie foto de la meciul Gloria Bistriţa – UTA Arad!