În genunchi! Gloria Bistriţa a pierdut startul şi a căzut pe locul 4: 0-1 la Oradea cu FC Bihor (FOTO)

Gloria Bistriţa a călcat strâmb în deschiderea sezonului de primăvară, capotând la limită pe terenul formaţiei FC Bihor Oradea, şi a coborât pe poziţia a 4-a în clasamentul Seriei 2 din liga secundă. Echipa bistriţeană a jucat din minutul 39 cu un om mai puţin. Cristian Coroian: ”Jocul nostru a lăsat de dorit, nu am avut ritm, am suferit”. Sandu Negrean: ”Am luat gol la singura lor ocazie”.

1 bihor - gloriaDupă trei luni de pauză, eşalonul secund s-a reluat de Mărţişor cu etapa a 15-a, care trebuia să se dispute în decembrie 2013, însă a fost amânată din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Gloria Bistriţa a pornit de pe locul 3 în Seria a II-a şi a susţinut primul meci oficial al acestui an la Oradea, în compania formaţiei FC Bihor, poziţia a 10-a în clasament.

Neînvinsă în amicalele iernii, echipa bistriţeană a început prost sezonul, plecând învinsă de la Oradea. Unicul gol al partidei şi al victoriei gazdelor a fost reuşit de Raymond Lukacs în minutul 54.

Din minutul 39 Gloria, care a ajuns la a 5-a înfrângere, a jucat în zece oameni, Colţa fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Echilibrul pe teren s-a restabilit mult prea târziu, în prelungirile meciului, când Sorian de la FC Bihor a văzut şi el cartonaşul roşu.

”Am pregătit jocul să-l câştigăm. Am venit ca să obţinem cele trei puncte. Din păcate nu am reuşit să facem un  joc prea bun. Am 1 fcbh - gloriafăcut un joc slab şi ca atare nu am reuşit să luăm nici măcar un punct. Am avut de suferit fiindcă am jucat şi cu un om în minus. A fost primul meci, probabil şi contactul cu meciurile oficiale a lăsat de dorit, echipa a fost fără ritm. Am crezut că putem obţine punctele mai uşor, dar am dat peste o echipă bine organizată, o echipă care se bate pentru a ajunge în play-off”, a declarat directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian.

”Am controlat jocul până în momentul în care am rămas în zece, am reuşit să facem posesie. După eliminare jocul s-a echilibrat, după părerea mea Colţa nu trebuia eliminat. S-a jucat mult la mijlocul terenului, nu au fost multe ocazii, ei au reuşit să marcheze cu o minge lungă trimisă prin spatele apărării noastre, a fost singura ocazie pe care au avut-o. Puteam egala prin Marius Curtuiuş, însă acesta a trimis pe lângă poartă după o centrare venită de la Dinu Sănmărtean”, a spus la rândul său antrenorul principal Sandu Negrean pentru site-ul oficial al clubului.

Gloria Bistriţa a coborât pe locul 4 în clasament, cu 24 de puncte, după CSM Râmnicu Vâlcea (locul 1, 28 de puncte, golaveraj 21-14), CS Universitatea Craiova (2/28 de puncte, golaveraj 17-10) şi ASA Târgu Mureş (3/25 de puncte). Pe celelalte poziţii care duc în play-off se află FC Universitatea Craiova (5/22 de puncte) şi FC Olt Slatina (6/21 de puncte).

2 fcbh - gloriaFC Bihor Oradea: Smaranda – Mihuţ (Letan 79), Fl. Lazăr, Pascariu, A. Achim – Haş (Stancu 84), Străuţ – Ianc, Ov. Bic, Sorian – R. Lukacs (Hadăr 74). Antrenor: Alexandru Pelici

Gloria Bistriţa: Albuţ – Ţârcă, Hlinca, D. Matei, D. Sănmărtean – Polgar (M. Chiţu 65), R. Mărginean, Nalaţi (Feher 74), Colţa – Curtuiuş, Al. Pop (Budăcan 46). Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Stadion: Municipal ”Iuliu Bodola” – Oradea. Spectatori: 1.000. Arbitri: Marius Baston (Bucureşti) – Bucsi Imre (Sfântu Gheorghe), Raul Ghiciulescu – Dorian Barzuca (ambii din Lugoj). Observatori: Mircea Sârbu (Hunedoara), Vasile Marc (Cluj-Napoca)

Celelalte meciuri din etapa a 15-a a Ligii a II-a, Seria 2: CSM Râmnicu Vâlcea – CS Mioveni 1-0, Minerul Motru – Metalul Reşiţa 0-0, Olimpia Satu Mare – UTA Arad 2-0, FC Olt Slatina – FC Universitatea Craiova (oaspeţii nu s-au prezentat, 3-0 la masa verde), CS Universitatea Craiova – ASA Târgu Mureş 1-2.

CLICK pentru clasamentul detaliat al Ligii a II-a!

În runda viitoare, a 16-a, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu CSM Râmnicu Vâlcea – sâmbătă 8 martie, ora 11.00.