În picaj! CSM Râmnicu Vâlcea – Gloria Bistriţa 1-0. Ce spun Remus Vlad şi Cristian Coroian (FOTO)

Gloria Bistriţa a primit gol din penalty şi a pierdut la limită meciul din deplasare cu CSM Râmnicu Vâlcea, în care a jucat în inferioritate numerică din minutul 70. Echipa bistriţeană a căzut pe locul 4 în clasamentul play-off-ului de promovare în Liga I. ”Meritam cel puţin un punct, dar a apărut iarăşi o greşeală. Ne jucăm cartea până la sfârşit”, a spus directorul tehnic Remus Vlad.

Gloria Bistriţa a întâlnit în deplasare, în etapa a 6-a a play-off-ului, prima din retur, formaţia CSM Râmnicu Vâlcea, cu care remizase de trei ori în acest sezon.

Gazdele au ratat prima ocazie în minutul 2, când Todea a luftat din câţiva metri. În minutul 15, arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri pentru CSM Râmnicu Vâlcea în urma unei intervenţii în careu a portarului Albuţ asupra lui A. Creţu, iar Adrian Codin a deschis scorul. Goalkeeperul gazdelor a respins cu greu un şut al lui Budăcan din 16 metri în minutul 23 iar şapte minute mai târziu un şut al lui Feher, iar cu câteva minute înainte de finalul primului act O. Bucur a trimis în bară, cu capul, după o lovitură liberă executată de Chiţu, irosind şansa de a restabili egalitatea. 1-0 la pauză. Gloria, care a dominat autoritar ultima parte a jocului, însă fără rezultat pe tabelă, a rămas în zece în minutul 70, Hlinca văzând direct cartonaşul roşu pentru o lovitură cu cotul aplicată lui Codin. Scorul a rămas nemodificat până la sfârşitul partidei.

În urma acestei înfrângeri care vine după o săptămână plină de frământări (grevă a jucătorilor neplătiţi de şase luni şi vestea că FRF nu a acordat licenţă pentru Liga I la prima instanţă), Gloria Bistriţa a picat pe locul 4, la două puncte în spatele formaţiei CSM Râmnicu Vâlcea, fiind egalată totodată de Metalul Reşiţa. Primele două clasate, ASA Târgu Mureş şi CS Universitatea Craiova, s-au distanţat la zece respectiv şase puncte.

”Am avut iarăşi o primă repriză bună, cu o dominare categorică din punct de vedere tactic, am fost superiori din punctul de vedere al contrucţiei, am presat, am forţat, ei au jucat în propria jumătate, am ratat situaţii bune dar din păcate s-a produs iarăşi o greşeală mare, asemănătoare cu cea din meciul cu Reşita. Am luat gol după o eroare a lui Hlinca, acesta a trimis cu capul spre propria poartă, adversarul a urmărit mingea şi l-a obligat pe Albuţ să iasă din poartă. A fost singura fază mai periculoasă din partea gazdelor. În repriza a doua din nou am fost la conducerea jocului, mai puţin la capitolul finalizare. Am dus jocul în preajma careului, am pus presiune dar gazdele au răspuns pe contraatac, am rămas şi cu un om în minus după eliminarea lui Hlinca. Situaţia privind licenţierea e neclară încă, sunt amânări după amânări, comisia nu s-a pronunţat încă, probabil sunt şi alte interese, nu vreau să comentez, cert e că noi trebuie să ne jucăm cartea până la sfârşit, pentru că nu se ştie cine primeşte şi cine nu licenţa. Meritam cel puţin un punct, dar asta e situaţia. După calcule teoretice, dacă nu câştigăm sâmbătă cu CS Universitatea Craiova şansele sunt foarte mici. Jucătorii au dat dovadă de dorinţă de a învinge, sperăm în continuare să fie la fel de determinaţi”, a declarat directorul tehnic al Gloriei Bistriţa, Remus Vlad.

”Am pierdut pe un teren pe care puţine echipe câştigă. CSM este o echipă bună. Din pacate am pierdut şi ei au trecut peste noi în clasament. Dacă se respectă regulamentele CSU nu are drept de promovare, dar nu noi hotărâm, sunt comisii care dezbat şi iau decizii. Noi putem doar să contestăm ulterior. Sunt foarte mulţumit de cum au evoluat elevii mei şi nemulţumit de rezultat. Cred că meritam un punct”, a menţionat antrenorul principal al echipei bistriţene, Cristian Coroian.

“L-am felicitat pe prietenul meu Cristi Coroian pentru jocul prestat de echipa lui. Ne-au dominat mai tot meciul, dar fără să aibă ocazii mari de a marca. Eu trebuie să-mi felicit fundaşii, au fost la înălţime, e punctul nostru forte. Nu ne-am descurcat nici 11 la 11, nici 11 la 10 şi nici 10 la 10, pentru că trebuie ştiut că Lircă a intrat după pauză şi din păcate i-a recidivat accidentarea. De fapt am jucat 10 la 10 o jumatate de repriză. Dacă băieţii nu aveau caracter nu câştigam. Nu mi s-a întâmplat niciodată ca 75 de minute din 90 să fiu dominat, pentru că eu am alta filozofie de joc. Dar am câştigat, suntem o echipă unită şi luptătoare, tuturor trebuie să ne fie frică de noi din acest motiv, ştiţi vechiul slogan, avem Măciuca cea mai tare! Nu am ca obiectiv locul trei, aş fi mulţumit dacă am obţine locul doi la final”, a spus tehnicianul formaţiei gazdă, Erik Lincar.

CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Deaconescu, I. Stoica, Pârvulescu, Briceag – L. Todea (Lircă 46), Cârstoiu, Geantă – Ad. Popa, A. Creţu (D. Iancu 54), Codin (O. Popescu 71). Antrenor: Erik Lincar

Gloria Bistriţa: Albuţ – Budăcan, D. Matei, Hlinca, Țârcă – C. Roşu (C. Bucur 46), Nalaţi, Feher (Al. Pop 78), M. Chiţu (Chibulcutean 73) – O. Bucur, Brumă. Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

Stadion: ”Municipal” – Râmnicu Vâlcea. 17.05.2014. Spectatori: 800. Adrian Cojocaru (Galaţi) – Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) – Ovidiu Oprea (Ploieşti). Observatori: Victor Cruceană (Bucureşti), Dan Monea (Aiud)

Celelalte meciuri din etapa a 6-a a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: FC Olt Slatina – CS Universitatea Craiova 0-1, Metalul Reşiţa – ASA Târgu Mureş 0-0.

Clasament1. ASA Târgu Mureş – 31 de puncte (golaveraj 20-10); 2. CS Universitatea Craiova – 27 de puncte (21-17); 3. CSM Râmnicu Vâlcea – 23 de puncte (16-14); 4. Gloria Bistriţa – 21 de puncte (16-16); 5. Metalul Reşiţa – 21 de puncte (15-18); 6. FC Olt Slatina – 9 puncte (7-20). Vor promova în Liga I primele două clasate la finalul celor zece runde.

În etapa a 7-a din play-off, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu CS Universitatea Craiova – sâmbătă 24 mai, ora 11.00. În tur a fost 0-1.