Învinsă la un gol de CSM București, Gloria rămâne pe podium în Liga Florilor

La un pas de fericire: Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a fost aproape să obțină un rezultat mare în meciul cu campioana en-titre CSM București, care își dispută titlul cu SCM Rm. Vâlcea și care duminica trecută a cucerit Cupa României la handbal feminin chiar la Bistrița.

În partida contând pentru etapa a 23-a a Ligii Florilor, disputată în Sala Rapid din Capitală, Gloria a condus și la trei goluri diferență, intrând la pauză în avantaj, 17-15. CSM București a întors rezultatul în repriza secundă, după ce echipa bistrițeană a ratat cinci atacuri la rând, și a luat avans de patru goluri care s-a dovedit decisiv în final. Gloria a trecut pe lângă egalare în ultimele secunde (la faza respectivă s-a solicitat fault, dar nu s-a acordat aruncare de la 7 metri) și s-a terminat 31-30 pentru CSM. Aici desfășurarea partidei.

Au marcat: Radicevici (9), Constantinescu (9), Mehmedovici (6), Lazovici (4), Omoregie (2), Jacobsen (1) pentru CSM București / Ardean Elisei (6), Pristăvița (4), Dincă (4), Rodriguez (4), Rațiu (4), Szabo (3), Bloj (2), Paraschiv (1), Bărbos (1) pentru Gloria.

”Nu comentez arbitrajul, nu am făcut-o niciodată, dar cred că am fi meritat să plecăm măcar cu un punct. Îmi felicit fetele pentru felul cum s-au luptat”, a spus antrenorul Gloriei, Horațiu Pașca.

Gloria rămâne pe locul 3 și luptă pentru un loc de cupe europene. Echipa pregătită de Horațiu Pașca mai are de jucat trei meciuri în acest sezon: acasă cu CSM Galați (5 mai), în deplasare cu Dunărea Brăila (12 mai) și acasă cu SCM Rm. Vâlcea (19 mai, ora 17.30).

Aici clasamentul Ligii Naționale de handbal feminin.