Doi jandarmi bistriţeni, în top la Campionatele Naționale de Culturism şi Fitness

112 sportivi din mai multe judeţe au participat la Campionatele Naţionale de Culturism şi Fitness, pentru bărbați și femei, organizate la Mediaş. Plutonierii Alexandru Sucutărdean şi Ciprian Purcari au intrat în competiție la două categorii distincte: men physique – 179 cm, respectiv men physique + 179 cm.

Plutonierul Alexandru Sucutărdean a ocupat locul I la categoria sa, iar plutonierul Ciprian Purcari, cu toate că s-a aflat la prima participare la un asemenea concurs, a ocupat locul II.

Atât Alexandru Sucutărdean cât şi Ciprian Purcari au absolvit cursurile Şcolii Militare de Subofiţeri Jandarmi Fălticeni şi sunt încadraţi la Detaşamentul 1 Mobil Bistriţa, din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bistriţa-Năsăud.

Cei doi se antrenează zilnic la sala de sport, iar înaintea unui concurs important chiar de două ori pe zi, Alexandru fiind mentorul colegului său Ciprian.

Pentru Alexandru, acesta este cel de-al patrulea premiu obţinut în mai puţin de un an. În septembrie 2016 a ocupat locul 3 la Cupa Federaţiei Române de Culturism şi Fitness de la Bistriţa, locul 3 la Campionatul Internaţional de la Dej şi locul I la Cupa României, informează IJJ BN.