”Joc reuşit, rezultat bun”. CSM Sighetu Marmaţiei – Gloria Progresul Bistriţa 0-0

FC Gloria Progresul Bistriţa a smuls un punct în meciul din deplasare cu CSM Sighetu Marmaţiei, scor 0-0 în etapa a 17-a a Ligii a III-a, în condiţiile în care a evoluat aproape o repriză în inferioritate numerică, şi a urcat un loc în clasamentul Seriei 5. Antrenorul Valer Săsărman s-a declarat mulţumit.

La finalul celor 90 de minute, tabela de marcaj a arătat 0-0. Gloria Progresul a evoluat din minutul 53 în zece oameni, Brumă fiind eliminat de pe teren.

În urma acestui rezultat, echipa bistriţeană a urcat o poziţie în clasamentul Seriei 5 din Liga a III-a, de pe 10 pe 9, cu 20 de puncte (golaveraj 20-22).

Gloria a jucat în formula: R. Pop – Dobrea, Fizeşan, Homei, Sâplăcan – Nalaţi, Țegle – Fl. Alexandru, Rogozan, Brumă – Sighiartău. Au intrat pe parcurs: Coţi, Akari, Țigorean.

”Rezultat bun după un joc reuşit, în condiţiile în care am jucat în repriza a doua în inferioritate numerică. Echipa a avut atitudine, agresivitate, jucătorii au fost concentraţi. Este un punct bun”, a spus antrenorul Valer Săsărman.

Partida de la Sighetu Marmaţiei a fost arbitrată de o brigadă formată din Claudiu Ştef (Târgu Mureş) – central, Dănuţ Costea şi Tamas Kopriva (ambii din Satu Mare) – asistenţi. Observatori: Ioan Papp (Carei), Sebastian Moisin (Oradea).

Celelalte meciuri din etapa a 17-a a Ligii a III-a, Seria 5: Arieşul Turda – Sănătatea Cluj 2-1, CSC Sânmartin – FC Zalău 0-2, FCM Baia Mare – CS Oşorhei 4-0, CS Iernut – Metalurgistul Cugir 1-2, Unirea Jucu – Avântul Reghin 0-3, Industria Galda – Unirea Dej 3-0.