”Mersul cu trenul în România a devenit un joc periculos. E clar că CFR călători îi supune pe pasageri la probe ce le pun la încercare pregătirea fizică, viteza de reacție și rezistența psihică. E ca la Exatlon”, spune deputatul Ionuț Simionca, președintele PMP Bistrița-Năsăud.
”Mersul cu trenul, ca și participarea la Exatlon”
1 comentariu
Apasă aici ca să comentezi
KissFM

GA – Vertical
Titlu Comentarii recente
Comentarii recente
Comentarii recente
- Vasile la Cercetătorii vor să afle care sunt fructele cu randament mare la suc. Ce proiect are SCDP
- Balan Marius -Horea- ecologist la ”Militar în devenire” la Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”
- Zoran la Ursul a intrat într-o gospodărie din satul Petriș. Populația, alertată
- Ursescu la Ursul a intrat într-o gospodărie din satul Petriș. Populația, alertată
- Reper fals la ”Militar în devenire” la Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”
Titlu Articole Recente
Articole recente
Ultimele articole
- Exercițiu de simulare a producerii inundațiilor în bazinul hidrografic Sălăuța
- Campioana Gloria Bistrița și-a aflat programul în noua ediție a Ligii Florilor
- Festivalul Cireșelor: Concert folcloric extraordinar ”Dor Românesc”
- Cercetătorii vor să afle care sunt fructele cu randament mare la suc. Ce proiect are SCDP
- Gloria se pregătește pentru viitorul sezon. Cantonament și meciuri amicale
- Utilaje multifuncționale noi pentru Bistrița. Primele două au fost livrate
- ”Militar în devenire” la Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”








Șinele duble erau înămolite. Nimenea nu le decolmatează! Linia nu mai este trasă la tipar din 1975. Refacția segmentului de linie Salva-Lunca la Tisa nu a mai fost făcută din 1968! Șinele sunt tasate pe o parte. In curbe, traversele din lemn sunt putrezite. Șuruburile(tirfoane) de fixare a șinelor pe traverse sunt slăbite , la fel și cele de capătul de imbinare .Toate podurile, podețele, zidurile de sprijin, viaductele și tunelurile au fost neglijate zeci de ani pentru a fi consolidate. Efectivele ceferiștilor au fost permanent reduse și descalificate. Materialul rulant este învechit și nefuncțional. In funcții de conducere au ajuns necalificații și piloșii. Este necesară o inspectie pas cu pas a acestui traseu și luate măsuri ferme de remediere. Guvernul, din fondul de rezervă, trebuie să aloce urgent ,sumele necesare refacerii și al înlocuirii feroneriei, dar și al consolidării versantilor, podurilor, podetelor, tunelelor și viaductelor. Cred că ar trebui un plan național în acest sens. Nu este de glumă. Viața românilor și bunurilor materiale se află în pericol! Gata cu joaca de-a condusul. Gata cu politica fără acțiuni practice! Cred că autoritățile locale de pe traseu ar putea sprijini refacția!