Metalurgistul Cugir – Gloria Bistriţa 3-2. Valer Săsărman: La acest eşec am contribuit şi noi

În etapa a 11-a a Ligii a III-a, FC Gloria Progresul Bistriţa a pierdut, scor 2-3, meciul disputat în deplasare cu Metalurgistul Cugir, echipă pregătită de fostul antrenor al echipei bistriţene, Cristian Coroian. Gloria, care a primit două goluri deşi se afla în superioritate numerică, rămâne pe locul 8 în Seria 5.

Gazdele au deschis scorul în minutul 7 prin Silviu Mureşan, însă au rămas în zece din minutul 15 după ce Gurincu a fost eliminat pentru fault în careu la Al. Pop. Traian Jarda a egalat în urma penalty-ului acordat. Cu un om mai puţin, Metalurgistul a intrat la cabine în avantaj, după ce Adrian Cîrstean a înscris pentru 2-1 în minutul 41. După pauză, în minutul 49, scorul a devenit 3-1, Alexandru Avramescu transformând o lovitură de la 11 metri. Gloria a redus din handicap în minutul 54, autorul golului – Claudiu Rogozan. Egalitatea numerică s-a restabilit în minutul 75, B. Dobrea văzând al doilea galben şi implicit cartonaşul roşu. Scor final: 3-2 pentru Metalurgistul Cugir.

În urma acestui rezultat, echipa bistriţeană rămâne cu 16 puncte (golaveraj 17-14) şi continuă să ocupe poziţia a 8-a în clasament.

”A fost un joc echilibrat per total. Am plecat practic de la 0-1, dar am egalat din penalty şi apoi am jucat cu un om în plus, însă am luat două goluri. Am controlat jocul, fără a avea ocazii foarte clare. După 3-2 am dominat până la final, Bucur a ratat singur cu portarul şi aşa s-a terminat. Am pierdut acest joc pe greşeli personale, la această înfrângere am contribuit şi noi. Şi brigada de arbitri a avut un rol aici, dar i-am ajutat şi noi”, a declarat pentru Timp Online antrenorul Gloriei, Valer Săsărman.

”Am început foarte bine jocul, am marcat, însă acea greşeală care a dus la golul egalizator şi care ne-a lăsat cu un om mai puţin pe teren a fost de bun augur pentru bistriţeni, care au dominat partida. Important este că am amarcat în inferioritate numerică şi am reuşit să câştigăm toate cele trei puncte. Faptul că am lucrat cu marea majoritate a fotbaliştilor de la Bistriţa ne-a ajutat puţin”, a spus tehnicianul gazdelor, Cristian Coroian, antrenorul Gloriei în primele patru etape ale acestui campionat.

Echipa de start a Gloriei: R. Pop – Budăcan, Bolbos, Hlinca, B. Dobrea – Fl. Alexandru, Jarda, Rogozan, O. Bucur – Al. Pop, Brumă. Au intrat pe parcurs: Colţa, Cilean. Antrenori: Valer Săsărman şi Dorel Zegrean.

Partida de la Cugir a fost condusă la centru de Mircea Ardelean (Arad), ajutat de asistenţii Ionuţ Sava şi Gheorghe Tarba (ambii din Baia Mare). Observatori: Attila Kanyaro (Târgu Mureş), Zoltan Szekely (Baia Mare).

Celelalte meciuri din etapa a 11-a a Ligii a III-a, Seria 5: FC Zalău – Avântul Reghin 2-0, Sănătatea Cluj – Unirea Dej 2-0, CS Oşorhei – CSC Sânmartin 2-1, FCM Baia Mare – CSM Sighetu Marmaţiei 2-0, Arieşul Turda – Unirea Jucu 0-0, CS Iernut – Industria Galda 2-3.

AICI clasamentul detaliat.

În etapa următoare, a 12-a, penultima a turului, Gloria Progresul Bistriţa joacă pe teren propriu cu Sănătatea Cluj – sâmbătă 15 noiembrie, ora 14.00.

Rezultatele Gloriei în acest sezon: 3-0 cu Unirea Dej (acasă), 1-2 cu FC Zalău (deplasare), 0-1 cu CSC Sânmartin (d), 1-2 cu CSM Sighetu Marmaţiei (a), 2-0 cu Industria Galda (d), 2-1 cu Unirea Jucu (a), 1-1 cu Arieşul Turda (d), 3-2 cu CS Iernut (a), 0-1 cu FCM Baia Mare (d), 2-1 cu CS Oşorhei (a), 2-3 cu Metalurgistul Cugir (d). În primele patru etape antrenori au fost Cristian Coroian (principal) şi Sandu Negrean (secund), echipa fiind apoi preluată de Valer Săsărman şi Dorel Zegrean.