Recomandări Sănătate

Ministerul Sănătății: Finanțare record pentru SCJU Bistrița. Plățile, la zi

Ministerul Sănătății a anunțat că a adus toate plățile la zi pentru proiectul integrat de modernizare la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, printr-o finanțare recentă de 93,6 milioane lei.

”Promisiune respectată: Finanțare record de 93,6 milioane de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Bistrița! ​Ministerul Sănătății a adus toate plățile la zi pentru cel mai important proiect medical din județ. ​Prin fondurile din PNRR, transformăm radical spitalul: Clădire nouă și reabilitare energetică completă. Aparatură medicală de ultimă generație. Digitalizare integrală pentru servicii mai rapide și mai sigure. ​Ce înseamnă asta pentru pacienți? Mai multe paturi, secții extinse, risc redus de infecții nosocomiale și siguranță la cele mai înalte standarde”, a transmis Ministerul Sănătății.

Proiectul general derulat la SCJU Bistrița a vizat construirea unui nou corp de clădire cu patru etaje, reabilitarea clădirii existente, modernizarea pavilioanelor actuale, digitalizarea spitalului și dotarea cu aparatură medicală.

Valoarea totală a proiectului integrat este de peste 600 milioane lei, fonduri din PNRR cu finanțare națională prin Ministerul Sănătății și cu contribuția proprie a Consiliului Județean. Pavilionul nou, dedicat funcționării a peste 20 de specialități medicale, are șapte niveluri (două în subteran, parter, patru etaje) și pasarelă de trecere spre clădirea veche, și ea în reabilitare prin același proiect din PNRR (valoare: 150 milioane lei), alături de digitalizarea spitalului (53 milioane lei) și dotarea cu echipamente (40 milioane lei).  Lucrările sunt realizate de asocierea formată din Dimex 2000 Company, Hidro Salt B 92, Consola Grup Construct, Mansart Corporate și Cubicon Invest.

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.