Nimic nou sub soare: Gloria Progresul, învinsă de FC Zalău în primul meci oficial al anului (FOTO)

FC Gloria Progresul a pierdut pe teren propriu, scor 0-2 (0-2), meciul cu FC Zalău din etapa a 15-a a Ligii a III-a, după ce în prima rundă din retur nu s-a prezentat. Echipa bistriţeană a primit două goluri în două minute, însă a rămas pe poziţia a 8-a în clasamentul Seriei 5 şi joacă în etapa viitoare tot acasă.

Gloria Progresul Bistriţa a început returul cu întârziere, de pe locul 8, după ce în prima rundă, la Dej, nu s-a prezentat şi a pierdut cu 3-0 la masa verde, în baza deciziei Consiliului Director de a retrage echipa din campionat. Conducerea s-a răzgândit, iar Gloria Progresul a jucat pe teren propriu în compania formaţiei FC Zalău, ocupanta poziţiei secunde.

Oaspeţii s-au impus cu 2-0, după dubla reuşită în prima repriză de Cristian Tăbârţă (minutele 28 şi 30).

În urma acestui rezultat, echipa bistriţeană a rămas a 8-a a în clasament, cu 18 puncte (golaveraj 19-20).

Primul 11 al Gloriei: R. Pop – Budăcan, Homei, Fizeşan, Coţi – Țegle, Jarda – Fl. Alexandru, Rogozan, O. Bucur – Brumă. Au mai jucat: Lup, Ceuşan.

Antrenorul Valer Săsărman nu a putut sta pe bancă, fiind suspendat. El a urmărit meciul din tribună, alături de noul director sportiv Aurelian Băbuţan. Jucătorii bistriţeni au fost ”dirijaţi” de pe margine de secundul Dorel Zegrean.

Partida disputată pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistriţa a fost condusă de o brigadă de arbitri din Cluj-Napoca: Mihai Spânu – central, Dragoş Popa şi Iosif Naşc – asistenţi. Observatori: Emil Kemenes, Ion Hotico (ambii din Baia Mare).

Celelalte meciuri din etapa a 15-a a Ligii a III-a, Seria 5: Arieşul Turda – CS Oşorhei 1-1, CSC Sânmartin – Unirea Dej 4-1, CS Iernut – FCM Baia Mare 1-0, Unirea Jucu – Metalurgistul Cugir 0-0, Industria Galda – Sănătatea Cluj 1-1, CSM Sighetu Marmaţiei – Avântul Reghin 2-0.