Actualitate

Fetiţă din Sîngeorz-Băi, câştigătoarea concursului „Un condei numit fair play” la cronică-reportaj

Ioana Alexandra Runcan, elevă a Şcolii Generale "Artemiu Publiu Alexi" din Sîngeorz-Băi, a obţinut premiul întâi la secţiunea cronică-reportaj a concursului "Un condei numit fair-play", organizat de Comitetul Olimpic Român şi de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

Potrivit unui comunicat al COR, transmis Inspectoratului Şcolar Judeţean Bistriţa-Năsăud, acest concurs a vizat descoperirea potenţialului elevilor din ciclurile primar, gimnazial şi liceal stimulând exprimarea principiilor, idealurilor şi spiritului olimpic.

Din Bistriţa-Năsăud, la acest concurs au participat mai mulţi elevi care au concurat la trei categorii de vârstă 7-10 ani, 11-14 ani şi 15-18 ani, dar singura care a obţinut locul întâi a fost Ioana Alexandra Runcan, elevă a Şcolii Generale „Artemiu Publiu Alexi”  din Sîngeorz-Băi, ea obţinând acest rezultat la categoria 7-10 ani la secţiunea cronică-reportaj.

Premiul doi a fost obţinut de Andreea Mihalka, elevă a Liceului de Arte Plastice „Corneliu Baba” Bistriţa, care a concurat la categoria 15-18 ani la secţiunea proză.

Anca Ciubâncan de la Liceul de Arte Plastice „Corneliu Baba” a obţinut locul III la categoria 15-18 ani tot la secţiunea proză. Tot premiul III l-a obţinut şi Cătălin Pop de la Liceul de Arte „Corneliu Baba” care a concurat la categoria 15-18 ani la secţiunea poezie. Alţi 11 elevi au obţinut menţiuni.

COR a transmis felicitări tuturor elevilor care au participat  la acest concurs şi le-a mulţumit tuturor profesorilor care au pregătit aceşti elevi şi i-au stimulat să participe la competiţie.