Sport

Patimile Gloriei: de la 1-0 la 1-2 cu Unirea Jucu. Aurelian Băbuţan: Vor veni şi rezultatele

FC Gloria Progresul a pierdut în deplasare cu Unirea Jucu, scor 1-2 în etapa a 19-a a Ligii a III-a, după ce a condus la pauză. Fără nicio victorie în acest an, echipa bistriţeană a căzut pe locul 11 în clasament. ”Regret că nu am reuşit nici de această dată o victorie”, a spus directorul sportiv Aurelian Băbuţan.

După trei remize consecutive, Gloria Progresul a pierdut în deplasare cu Unirea Jucu, deşi a condus cu 1-0 la pauză prin golul înscris de Otniel Sighiartău în minutul 9. În repriza a doua, gazdele au răsturnat soarta jocului în doar opt minute: au egalat din penalty (Mândruşcă 63) şi apoi au reuşit golul victoriei (Negură 71).

Primul 11 al Gloriei Progresul: R. Pop – Dobrea, Homei, Fizeşan, Sâplăcan – Jarda, Țegle – Fl. Alexandru, Akari, Rogozan – Sighiartău. Pe parcurs au mai intrat Biţă şi Țigorean. Antrenor: valer Săsărman.

În urma acestui rezultat, formaţia bistriţeană a coborât o poziţie, de pe 10 pe 11, în clasamentul Seriei 5 din Liga a III-a, rămânând cu 21 de puncte (golaveraj 22-25).

”Au fost două reprize diametral opuse, în prima am controlat jocul. În partea a doua am fost egalaţi dintr-un penalty acordat prea uşor, însă nu e o scuză pentru că un jucător cu experienţa lui Sighiartău nu are voie să facă o astfel de greşeală. După schimbarea lui Jarda am căzut cu totul şi nu am mai contat. Este o victorie meritată pentru gazde, dacă ţinem cont de desfăşurarea reprizei a doua. Îmi pare rău că nu am reuşit nici de această dată să obţinem o victorie, este al treilea meci când conducem dar nu putem să păstrăm avantajul. Le transmit un Paşte fericit tuturor celor care sunt alături de noi şi să aibă încredere că într-o bună zi vor veni şi rezultatele”, a declarat pentru Timp Online directorul sportiv Aurelian Băbuţan.

Meciul de la Jucu a fost arbitrat de o brigadă formată din centralul Rareş Vidican şi asistenţii Radu Pascu şi Bogdan Gireadă (toţi din Oradea). Observatori: Ion China (Baia Mare), Aron Huzu (Sibiu).

Celelalte partide din etapa a 19-a a Ligii a III-a, Seria 5: CS Oşorhei – Metalurgistul Cugir 0-2, FCM Baia Mare – Sănătatea Cluj 1-0, CS Iernut – Avântul Reghin 1-1, Arieşul Turda – Unirea Dej 1-0, Industria Galda – CSC Sânmartin 2-1, CSM Sighetu Marmaţiei – FC Zalău 2-0.