În picaj! Gloria 2018, învinsă acasă de Corona Brașov, cade pe locul 10. Ce spune Horațiu Pașca

(FOTO-VIDEO) Gloria 2018 a pierdut pe teren propriu meciul cu Corona Brașov din etapa a 5-a a Ligii Naționale de handbal feminin (Liga Florilor), înregistrând a doua înfrângere consecutivă. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Horațiu Pașca a căzut pe locul 10 în clasament (6 puncte după două victorii și trei eșecuri).

Gloria 2018 a condus la pauză cu 12-9 și a avut în mai multe rânduri avans de patru goluri, dar scorul final a fost 24-21 pentru Corona, care s-a desprins în ultimele zece minute de la 19-19. Oaspetele au reușit să înscrie și din poartă în poartă, prin portarul Daciana Hosu.

Pentru echipa bistrițeană au marcat: Nicoleta Dincă (5), Laura Pristăvița (4), Almudena Rodriguez (4), Valentina Ardean Elisei (3), Oana Țiplea (2), Szilvia Szabo (2), Magdalena Paraschiv (1).

”Ar fi trebuit să reușim să păstrăm ritmul. Din păcate ne-am pierdut luciditatea, mai ales în ultimele 12 minute, și aici s-a făcut diferența”, a declarat la final antrenorul Gloriei 2018, Horațiu Pașca.

În etapa viitoare, a 6-a, Gloria 2018 joacă tot pe teren propriu, cu Gloria Buzău – sâmbătă 20 octombrie, ora 12.00.

Celelalte partide din runda cu nr. 5: HC Zalău – CSM Roman 31-21, Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie 23-30, SCM Craiova – CSU Cluj-Napoca 37-26, Gloria Buzău – CSM Slatina 28-20, CSM București – SCM Rm. Vâlcea 19-22, CSM Galați – Dunărea Brăila 22-16).