Potopul a învins fotbalul. La polo a fost egal (FOTO)

O adevărată furtună - ploaie torenţială, vânt, tunete şi fulgere - s-a abătut miercuri seară asupra Bistriţei, iar meciul Gloria – FC Maramureş, încheiat 1-1, a fost întrerupt timp de 25 de minute.

Fără griji în privinţa promovării pe prima scenă, Gloria a început miercuri 19 mai, pe propriul teren, seria meciurilor având ca unică miză menţinerea pe primul loc până la finalul campionatului, de care o mai despart doar trei runde.

Adversara din etapa a 27-a, intermediară, a Seriei 2 din liga secundă a fost FC Maramureş Universitar Baia Mare, iar Nicolae Manea a trimis în teren o formulă cu câteva nume noi.

Ploua infernal…

Din păcate, fotbalul a fost în centrul atenţiei doar în prima parte. Nori negri ameninţători s-au adunat deasupra stadionului, iar după 25 de minute de la începerea partidei a început să toarne cu găleata. Cantităţile impresionate de apă căzute din cer, însoţite de descărcări electrice şi vânt, au redus vizibilitatea spre zero şi au făcut imposibilă continuarea jocului. Astfel că în minutul 30, la un semn al centralului Istvan Kovacs, componenţii celor două echipe au zbughit-o spre vestiare, iar spectatorii s-au împrăştiat ca potârnichile. Puţini s-au încumetat să mai rămână în tribune. A continuat să plouă în rafale, însă după 25 de minute de întrerupere arbitrul a hotărât că meciul se poate relua, iar echipele au revenit pe terenul mustind de apă.

Ce a urmat nu se mai poate numi numi fotbal, ci o goană după un balon care fie aluneca precum săpunul, fie se oprea în băltoace. Au existat, e adevărat, şi momente spectaculoase, generate însă de apa care sărea ca dintr-o fântână arteziană în urma duelurilor.

A fost 0-0 la pauză, apoi Gloria a făcut o repetiţie pentru Liga I, fiindcă repriza a doua s-a disputat în nocturnă. Ploaia deasă n-a contenit, dând senzaţia celor prezenţi că nu se va opri niciodată.

”Vampirii” au dansat în ploaie în minutul 55, când Marius Feher a deschis scorul la o lovitură liberă executată de Vali Năstase. În minutul 66, Gloria a rămas în zece după ce Vali Năstase a fost eliminat pentru un fault dur la marginea careului. Egalitatea numerică s-a restabilit cât ai clipi, în minutul 66. Atunci, Fritea a lovit la centrul terenului şi a plecat mai repede la vestiare. S-a terminat 1-1, pentru că băimărenii au profitat de o neatenţie în defensiva bistriţeană şi au marcat pentru un punct prin Marian Tănasă (minutul 82).

Gloria Bistriţa: Bota – Dobrea, D. Stan, V. Năstase, I. Costache – Feher, Nicoară (Curtuiuş 46) – Țârcă, Predescu (Fizeşan 75), Fl. Pop – Silvăşan (Reano 70). Antrenor Nicolae Manea

FC Maramureş: Danciu – Duruş (M. Feraru 78), Hodor, D. Toma, De Rosa – Urs (V. Pop 59), Fritea, S. Feraru, Filip – A. Roman, Deac (M. Tănasă 63). Antrenor Romulus Buia

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Iulian Szekely, Doru Lucaciu (ambii din Cluj-Napoca) – Claudiu Ştefănuţi (Năsăud). Observatori: Aurel Daicu (Suceava), Iosif Olah (Sf. Gheorghe)

Celelalte jocuri din etapa a 27-a a seriei de vest: CSM Rm. Vâlcea – FC Bihor 1-1, Juventus Bucureşti – FC Olt 0-1, FC Argeş – FC Timişoara 0-1, Mureşul Deva – Unirea Alba Iulia 2-2, Chindia Târgovişte – Gaz Metan Severin 1-2, Luceafărul Oradea – UTA Arad 0-0, Arieşul Turda – Alro Slatina 0-3 (echipa gazdă a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. GLORIA BISTRIȚA 61 puncte, FC Timişoara 58 puncte, 3. Gaz Metan Severin 50 puncte, 4. Luceafărul Oradea 44 puncte, 5. Alro Slatina 43 puncte, 6. UTA Arad 42 puncte, 7. Chindia Târgovişte 41 puncte, 8. FC Bihor 40 puncte, 9. FC Argeş 39 puncte, 10. Unirea Alba Iulia 32 puncte, 11. CSM Rm. Vâlcea 31 puncte, 12. FC Olt 30 puncte, 13. FC Maramureş 29 puncte, 14. Juventus Bucureşti 20 puncte, 15. Mureşul Deva 20 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa viitoare, a 28-a, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu FC Bihor Oradea – sâmbătă 19 mai, de la ora 13.00.

Pe pagina noastră de facebook puteţi vedea mai multe fotografii de la meciul Gloria Bistriţa – FC Maramureş!