Punct ochit, punct lovit: Gloria a promovat matematic în Liga I

Prin remiza de la Rm. Vâlcea, echipa antrenată de Nicolae Manea şi-a asigurat promovarea în prima divizie după un an de exil. Decizia finală o va da însă Comisia de licenţiere din cadrul FRF.

În partida de sâmbătă 12 mai, din etapa a 26-a a ligii secunde, gazdele au condus la pauză cu 1-0, după ce în minutul 27 Robert Văduva l-a învins pe Bota din marginea careului mic, după o centrare a lui Nkongue.

Chiar dacă a rămas în zece prin eliminarea lui Radu Mărginean pentru două galbene (minutul 58), Gloria a egalat în minutul 62 prin Cornel Predescu, eternul salvator la meciurile din deplasare. Predescu a reuşit un eurogol, lob de la 30 de metri fără preluare, după o respingere a portarului Tufişi. CSM a beneficiat de un penalti în minutul 81, la un fault al lui Traşcă asupra lui Traore, însă Pârvu a nimerit transversala.

”Vampirii” au obţinut punctul care le trebuia şi au dat startul sărbătorii, la centrul terenului.

Gloria, care şi-a propus să termine campionatul pe primul loc, are 60 de puncte şi nu mai poate fi ajunsă de ocupanta locului 3, chiar dacă ar pierde toate meciurile până la final. Clubul din Parcul Municipal aşteaptă acum să primească şi vestea cea mare a acordării licenţei pentru Liga I.

Totodată, conducerea FC Timişoara a anunţat că va retrage de la FRF dosarul, deoarece oricum nu ar primi licenţă pentru prima ligă din cauza datoriilor acumulate.

CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Tomozei, Plecaniuc, I. Popescu, Vătăjelu – Fl. Pârvu (Vizitiu 90+3), Daouda, N. Nicolae (L. Traore 74) – O. Vasile, Nkongue, Văduva (Pribac 61). Antrenor Alin Artimon

Gloria Bistriţa: Bota – Traşcă, V. Năstase, D. Stan, I. Costache – Feher (Curtuiuş 46), R. Mărginean – Predescu, Anton, Cafasso (Țârcă 88) – Pădurariu (Dobrea 90+3). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: Municipal – Rm. Vâlcea. Arbitri: Marcel Bârsan – Vlad Bârleanu (ambii din Bucureşti), George Neacşu (Piteşti)

Celelalte partide din etapa a 26-a a seriei de vest: FC Olt – FC Argeş 3-0, FC Timişoara – Mureşul Deva 2-0, Unirea Alba Iulia – Chindia Târgovişte 0-1, UTA Arad – FC Maramureş 0-1, Gaz Metan Severin – Luceafărul Oradea 1-0, Alro Slatina – Juventus Bucureşti 2-0, FC Bihor – Arieşul Turda 3-0 (echipa oaspete a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. GLORIA BISTRIȚA 60 puncte, FC Timişoara 55 puncte, 3. Gaz Metan Severin 47 puncte, 4. Luceafărul Oradea 43 puncte, 5. UTA Arad 41 puncte, 6. Chindia Târgovişte 41 puncte, 7. Alro Slatina 40 puncte, 8. FC Bihor 39 puncte, 9. FC Argeş 39 puncte, 10. Unirea Alba Iulia 31 puncte, 11. CSM Rm. Vâlcea 30 puncte, 12. FC Maramureş 28 puncte, 13. FC Olt 27 puncte, 14. Juventus Bucureşti 20 puncte, 15. Mureşul Deva 19 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa următoare, intermediară, Gloria Bistriţa întâlneşte pe teren propriu formaţia FC Maramureş Universitar Baia Mare – miercuri 16 mai, de la ora 18.00.