Poveste cu final aşteptat: Gloria Bistriţa – FC Vaslui 0-3 (FOTO)

FC Vaslui, formaţie pregătită de Marius Şumudică, s-a impus fără emoţii la Bistriţa în etapa a 5-a a Ligii I. A fost scor de neprezentare, iar oaspeţii au ratat şi o lovitură de la 11 metri. Gloria nu a reuşit minunea şi ocupă ultimul loc în clasament, cu un singur punct.

Gloria Bistriţa a jucat sâmbătă 18 august pe teren propriu contra echipei care va da piept cu Internazionale Milano în play off-ul Europa League, FC Vaslui, pregătită de fostul ei antrenor din 2010, Marius Şumudică.

Duelul foştilor rapidişti Nicolae Manea – Marius Şumudică s-a încheiat cum era de aşteptat. Vaslui a câştigat fără probleme, scorul putea fi mult mai mare, iar senzaţia este că Liga I pare o pălărie prea mare pentru echipa bistriţeană.

Preşedintele Gloriei, Jean Pădureanu, a lipsit de la meci din cauza unor probleme de sănătate. ”A mâncat pepene stricat şi l-a luat burta”, a dezvăluit antrenorul Nicolae Manea.

Moldovenii au început partida sus, încercările ofensive ale Gloriei oprindu-se în marginea careului. În minutul 18, şutul lui Predescu din marginea careului s-a dus pe lângă poarta lui Coman. Gloria a văzut galben în faţa ochilor pentru prima dată în minutul 37, când Jivko Milanov a deschis scorul după ce, la o centrare a lui Varga, balonul şutat de Marius Niculae a lovit iniţial bara. În prelungirile primei părţi, Lucian Sănmărtean a tras puternic de la 25 de metri, dar Dolha a scos miraculos de sub transversală şi scorul la pauză a fost 0-1.

N-a început bine repriza a doua că vasluienii au dat lovitura de graţie prin Marius Niculae, care a împins mingea în plasă din 6 metri, după o centrare a lui Varga (minutul 47). În minutul 65 Marcos Moraes a ratat execuţia în careul oaspeţilor, iar tabela putea arăta 0-3 în minutul 73, dar Marius Niculae a ratat penaltiul obţinut de Antal după un duel cu Tudose, trimiţând pe lângă poartă. Vaslui a încheiat partida în atac şi a trecut în câteva rânduri pe lângă majorarea diferenţei, lucru care s-a întâmplat însă în minutul 89. Sabrin Sburlea a scăpat singur pe contraatac şi a dus rezultatul final la 3-0, cu un şut din aproximativ 11 metri.

Cu numai un punct acumulat după cinci runde şi golaveraj 2-9, Gloria a preluat ”lanterna roşie” a clasamentului.

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Cafasso – Romario, Enescu – Ayza (Zahiri 51), Predescu, M. Moraes (Fl. Bratu 71) – Layo (Curtuiuş 51). Antrenor Nicolae Manea

FC Vaslui: D. Coman – Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu – Caue, N’Doye – Varga (Antal 61), Stanciu (Pinto Dias 52), Sânmărtean – M. Niculae (Sburlea 74). Antrenor Marius Şumudică

Stadion: ”Municipal Gloria” – Bistriţa. Spectatori: 4.000. Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare) – Octavian Şovre (Oradea), Florin Păunescu (Rm. Vâlcea) – Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca). Observatori: Ioan Craiu, Dan Petrescu (ambii din Bucureşti).

Celelalte meciuri din etapa a 5-a a Ligii I: CS Turnu Severin – Universitatea Cluj 1-1, CFR Cluj – CSMS Iaşi 2-2, Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 0-0, Petrolul Ploieşti – Rapid Bucureşti 0-0, Steaua Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-0, Viitorul Constanţa – Gaz Metan Mediaş 0-1, Pandurii Târgu Jiu – Oţelul Galaţi 3-2, FC Braşov – Astra Ploieşti 1-2.

În etapa următoare, a 6-a, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu Oţelul Galaţi – sâmbătă 25 august, de la ora 19.00 (în direct pe Digi Sport).

Pe pagina noastră de facebook puteţi vedea o galerie foto de la partida Gloria Bistriţa – FC Vaslui!