Primul succes: Gloria Progresul – Arieşul Turda 3-1. Săsărman: Gata cu ghinioanele (FOTO)

FC Gloria Progresul a obţinut prima victorie din acest an, 3-1 pe teren propriu cu Arieşul Turda în etapa a 20-a a Ligii a III-a, şi a urcat pe locul 9 în clasamentul Seriei 5. Antrenorul echipei bistriţene, Valer Săsărman, a spus că jucătorii săi au pus punct unei perioade nefaste şi s-au impus fără emoţii.

1 gloria ar turda 2 gloria ar turda 3 gloria gol ar 4 gloria ar turda

Gloria Progresul a deschis scorul în minutul 9 prin Otniel Sighiartău, 1-0 fiind scorul la pauză. Claudiu Rogozan a mărit avantajul în minutul 50, oaspeţii au redus din handicap prin Tudor Şauca în minutul 70, însă peste trei minute (73) Otniel Sighiartău a reuşit dubla şi a stabilit soarta partidei: 3-1 final, prima victorie din acest retur.

Antrenorul Valer Săsărman a trimis în teren următorul 11: R. Pop – Dobrea, Homei, Fizeşan, Sâplăcan – Nalaţi, Jarda – Fl. Alexandru, Rogozan, Brumă – Sighiartău. Aui mai jucat: Țegle, Budăcan, Akari, Țigorean.

În urma acestui rezultat, echipa bistriţeană a urcat două locuri în clasamentul Seriei 5 din Liga a III-a, de pe 11 pe 9, având 24 de puncte (golaveraj 25-26).

”Sunt mulţumit după acest joc. Eram conştienţi că întâlnim o echipă bună din serie, veneam după o perioadă nefastă, dar că trebuie neapărat să câştigăm acest meci. Jucătorii s-au concentrat, s-au dăruit, au fost agresivi şi i-am felicitat la final. Eu zic că am practicat un joc destul de bun. Am avut perioade bune, am luat gol în urma unei greşeli personale, dar am avut tăria să revenim, să mai înscriem o dată şi să câştigăm fără emoţii. Până acum au fost şi multe ghinioane, am avut câteva meciuri în care am condus cu 1-0 însă am fost egalaţi sau chiar învinşi pe final. Dumnezeu ţine şi cu cei care îşi doresc”, a declarat Valer Săsărman.

5 gloria ar turda 6 gloria ar turda 7 gloria ar turda 8 gloria ar turda

Partida disputată pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistriţa a fost condusă la centru de Ioan Păuşan (Crişeni), ajutat de asistenţii Răzvan Soporan (Baia Mare) şi Ioan Cozorici (Zalău). Observatori: Birtalan Attila (Crasna), Vasile Păduraru (Suceava).

Celelalte meciuri din etapa a 20-a a Ligii a III-a, Seria 5: Metalurgistul Cugir – FC Zalău 2-1, Sănătatea Cluj – CS Oşorhei 2-1, Avântul Reghin – FCM Baia Mare 0-2, Unirea Dej – CS Iernut 0-0, CSC Sânmartin – Unirea Jucu 2-1, CSM Sighetu Marmaţiei – Industria Galda 2-0.