La sediul Finanțelor Publice din Bistrița a avut loc o acțiune de protest spontan a angajaților față de proiectul noii legi a salarizării unitare. Miercuri dimineață, timp de circa două ore, lucrul a fost întrerupt.
”Protestăm împotriva proiectului de lege a salarizării. În grila de salarizare prezentată de la 1 la 8 noi având 2, ce pretenții poți avea ca ANAF să verifice și să realizeze bugetul de stat. Din 1.290.000 de bugetari, finanțiștii sunt 18.000 în toată țara. Conform noii salarizări, salariile scad între 2.000 la simpli angajați și 4.000 de lei la cei cu funcții. Este o scădere mare, în condițiile în care au susținut că prin noua lege nu vor scădea salariile pentru nicio categorie. Și cei care urmează să iasă la pensie vor pierde bani. Noi nu avem sporuri, iar ca funcționari publici avem incompatibilitate cu absolut orice altceva, față de alte categorii profesionale”, a declarat liderul sindical Costel Aron de la Finanțe Sed Lex Bistrița.
Protestele finanțiștilor vor continua și în perioada următoare dacă solicitările lor nu vor fi soluționate.
Principalele revendicări ale sindicaliștilor vizează instituirea unei grile salariale distincte în noua lege a salarizării, având în vedere caracterul specific al activității finanțiștilor, legiferarea statutului profesional al finanțiștilor, recunoașterea specificului activității prin compensarea salarială a interdicțiilor, riscurilor profesionale și complexităţii muncii, stimularea performanței profesionale, finanţarea adecvată a activității profesionale și asigurarea unor condiții de muncă decente. În ceea ce priveşte grila de coeficienţi, deşi aceasta prevede limite generale de la 1 la 8, personalul de la Finanțe consideră discriminatorie încadrarea între 1,52 (pentru debutanţi) şi un nivel maxim în execuţie de doar 2,35.























Și totuși, din gloata aia de slujbași ai statului, unul nu și-ar da demisia.
În altă ordine de idei, greve vezi doar la stat degeaba în democrația rromanistaneza. La privat, cel mult mima. După 36 de ani de…ceva.
Scade cu 2-4000 la cat mai exact?!
Nu scade nici un salariu, dar nici nu crește
Pai daca e atat de rau de ce nu demisionati si sa mergeti in sectorul privat!?
In anul de dezmat financiar 2024, Ciolacu a luat bani din fondul de rezerva al statului ca sa acorde mariri salariale tuturor bugetarilor. Atunci au protestat pe rand (unii chiar au declansat greve) de la politisti la finantisti
si au primit mariri intre 20-40% intr-un singur an. Asta in contextul in care tara abia isi revenea financiar dupa doua socuri economice (pandemia + razboiul din Ucraina). Trebuie sa intelegeti ca mediul privat nu poate suporta prin taxe si mai mari un astfel de aparat bugetar. Statul cheltuie mai mult decat incaseaza, deci trebuie taiat, iar taierea se poate realiza prin reducerea salariilor sau prin concedieri (ca sa fie clar, in 2024 ati primit mariri pe hartie, peste ce poate produce tara in momentul de fata). Daca nu intelegeti asta, statul fie da faliment si tot la taieri se ajunge, fie dam si noi cei din privat faliment din cauza taxelor prea mari si din nou, tot acolo se ajunge 🙂.
Legea salarizării unitare prevede ca 87 din peste 150 de sporuri pe care le acorda statul, angajaţilor de la buget, să fie eliminate. Deci, în sfârșit, se face curatenie în sporuri. Nu va convine? Nu stati pe scări, apelati la colegii de la AJOFM.
Sunt ce-i mai săraci…de ce nu-i credeți???
Sunt înscriși și la ajutoare sociale la primărie…
Muncesc pe rupte…nu au zile libere…nu au nimic în afară de vile, conturi pline, mașini ultimul tip ….
Săracii!!!!
Bietii de ei! Vad ca flutura hartii cu solicitarea “vrem salarii decente”. Specifica oare ce inseamna in opinia lor un “salariu decent”?
Ce salarii au, daca se preconizeaza o scadere cu 2000 pana la 4000 de lei? Cat la suta din salariu reprezinta asta?!
Cine e atat de nemultumit, sa isi depuna demisia.
Lasati pe altii sa munceasca in locul dumneavoastra, domnilor si doamnelor care considerati ca nu sunteti remunerati conform muncii depuse (si a cafelelor si tigarilor consumate in pauzele lungi si dese).
sunt aia care vin in control si taie jumate din cheltuielile auto!
sunt cei care hotarasc ca nu ai voie cu masini scumpe!
sunt aia care considera ca banii tai sunt de fapt ai lor!
sunt aia care hotarasc …ce vor!
DIGITALIZARE , COMASARE , RESTRUCTURARE scrie pe fruntea voastra dragi bugetari !!!
Nu se produc destui bani in economie si nu mai putem lua cu imprumut ca ne omoara dobanzile .
Ce e inevitabil se va intampla , intre 200 000 si 400 000 vor trebui sa isi gaseasca de lucru in privat .
Ce pretenții sa ai de la ANAF când valutiștii schimba valuta fără ca statul sa ii deranjeze. Opresc mașinile in trafic in Decebal și schimba valuta direct din mașini. Ce pretenții sa ai de la ANAF când maneliștii câștiga bani fără număr și statul nu le ia nimic. Ce pretenții sa ai când sunt indivizi fără venituri legale dar ei au averi, case mașini de lux dar figurează fără venit. De unde bani când nu ai venituri impozabile? Dar angajații au pretenții și multe….
Pentru azi se primește salariul?