În contextul avertizării meteorologice de cod portocaliu și cod roșu de temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat, Primăria Bistrița a amenajat, prin Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență, puncte de hidratare în unele zone ale orașului:
- Pietonalul Liviu Rebreanu
- Piața Decebal
- Zona Bisericii ”Sfânta Ana” (de la Big)
”Îi rog pe toți bistrițenii, în special pe vârstnici, copii și persoanele cu afecțiuni cronice, să evite deplasările în intervalul orar 11:00 – 18:00 și să petreacă, pe cât posibil, mai mult timp în spații răcoroase. Aveți grijă de dumneavoastră și de cei din jur. În zilele cu temperaturi extreme, solidaritatea și atenția față de cei mai vulnerabili dintre noi contează mai mult ca oricând”, a transmis primarul Bistriței, Gabriel Lazany.










Adaugă comentariu