Sport

Repetiţie reuşită înainte de reluarea Ligii a II-a: Olimpia Satu Mare – Gloria Bistriţa 1-3

Gloria Bistriţa a încheiat neînvinsă seria meciurilor amicale din această iarnă, câştigând în deplasare partida disputată în compania colegei de serie Olimpia Satu Mare. Condusă la pauză, echipa pregătită de Coroian şi Negrean a revenit în forţă şi a înscris de trei ori pentru o victorie ca un balon de oxigen înainte de reluarea campionatului (1 martie, adversară FC Bihor, la Oradea).

În ultimul joc de verificare din această iarnă, Gloria Bistriţa s-a impus cu 3-1 pe terenul formaţiei Olimpia Satu Mare, locul 8 în Seria a a 2-a a ligii secunde.

Gazdele au condus la pauză cu 1-0 (Bujor ’24), însă raportul de forţe s-a schimbat şi Gloria a câştigat la două goluri diferenţă după dubla lui Marius Curtuiuş (’57, ’90) şi reuşita lui Adrian Nalaţi din penalty (’87).

foaie de meciPrimul 11 al Gloriei: Albuţ – Țârcă, D. Matei, Chibulcutean, D. Sănmărtean – O. Bucur, R. Mărginean, Țegle, Polgar – Curtuiuş, Brumă. Pe lista de rezerve au fost trecuţi Uilean, Jarda, Colţa, Fizeşan, Nalaţi, Gaşpar, Şuşu.

”A fost un joc de pregătire pe care ni l-am dorit să-l avem cu o săptămână înaintea începerii campionatului. Sunt mulţumit de angajamentul băieţilor şi de felul în care s-au angajat la joc pe aceste teren. Eu zic că în a doua repriză am fost superiori, chiar dacă în prima repriză am avut câteva probleme, dar per total sunt mulţumit de jocul băieţilor”, a spus directorul tehnic Cristian Coroian.

Bilanţul echipei bistriţene în amicale, opt victorii şi o remiză: 2-0 cu FC Municipal Baia Mare, 7-2 cu Unirea Jucu, 3-0 cu Arieşul Turda, 2-1 cu Bucovina Pojorâta, 1-1 cu Rapid Suceava, 5-0 cu Sănătatea Cluj, 4-3 cu Unirea Tărlungeni, 3-1 cu SC Bacău, 3-1 cu Olimpia Satu Mare.

În primul meci oficial al anului, contând pentru etapa a 15-a a Ligii a II-a, Seria 2, Gloria Bistriţa (locul 3) întâlneşte în deplasare formaţia FC Bihor Oradea (poziţia a 10-a), sâmbătă 1 martie, de la ora 11.00.

După sezonul regulat care se încheie în 12 aprilie, între 19 aprilie şi 7 iunie se va juca în sistem play-off (locurile 1-6) respectiv play-out (locurile 6-12) – adică 10 etape, pornindu-se cu punctajul realizat în cadrul sezonului regulat în jocurile directe între echipele respective. Vor promova în Liga I primele două echipe clasate la finele play-off-ului. Vor retrograda în Liga a III-a formaţiile care vor încheia play-out-ul pe locurile 10-12.

Clasamentul actual al play-off-ului în Seria 2: 1. ASA Târgu Mureş – 12 puncte (6 jocuri), 2. CS Universitatea Craiova – 10 puncte (8 jocuri), 3. FC Universitatea Craiova – 9 puncte (6 jocuri), 4. Gloria Bistriţa – 8 puncte (6 jocuri) 5. Metalul Reşiţa – 7 puncte (7 jocuri), 6. CSM Râmnicu Vâlcea – 4 puncte (5 jocuri).