La Viena a avut loc tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin, ediția 2026/2027.
Campioana și câștigătoarea Cupei României, Gloria Bistrița, care în sezonul trecut a ajuns până în sferturi și se află la a treia participare consecutivă, va evolua în Grupa B alături de Metz Handball (Franța) – deținătoarea trofeului, Gyor Audi ETO (Ungaria) – finalista din ediția trecută, Odense Handbold (Danemarca), Podravka Koprivnica (Croația), Storhamar Handball Elite (Norvegia), HSG Blomberg-Lippe (Germania), Nykobing Falster Handbold (Danemarca).
În Grupa A vor juca Team Esbjerg (Danemarca), CSM București (România), FTC-Toyota Kovac (Ungaria), Brest Bretagne Handball (Franța), Krim OTP Group Mercator Ljubljana (Slovenia), Borussia Dortmund (Germania), Sola Handballklubb (Norvegia), OTP Group Buducnost Podgorica (Muntenegru).
Primul meci din grupe va avea loc în 5/6 septembrie. Programul jocurilor va fi anunțat în curând.
Primele două clasate în fiecare grupă avansează direct în sferturile de finală, în timp ce echipele de pe pozițiile 3-6 din fiecare grupă merg în play-off (dublă manșă A6 vs B3, B6 vs A3, A5 vs B4 și B5 vs A4, iar învingătoarele se califică în sferturi).
Palmaresul Gloriei în Liga Campionilor cu adversarele sale din Grupa B:
- Metz: 28-34 și 26-28 în ediția 2024/2025, 24-31 și 26-29 în ediția 2025/2026
- Gyor: 22-27 și 18-33 în ediția 2025/2026
- Podravka: 25-29 și 25-26 în ediția 2024/2025
- Storhamar: 31-28 și 23-25 în ediția 2024/2025, 29-26 și 34-30 în ediția 2025/2026
- Nykobing: 37-29 și 24-32 în ediția 2024/2025
- Cu Odense și Blomberg-Lippe nu a mai jucat până acum în această competiție
”Gloria Bistrița își începe aventura în EHF Champions League 2026/2027 în Grupa B, alături de unele dintre cele mai puternice cluburi ale continentului. Un nou sezon, noi provocări și meciuri de cel mai înalt nivel, ne așteaptă! Debutul în competiție este programat în weekendul 5-6 septembrie. Suntem pregătiți să reprezentăm cu mândrie Bistrița și România pe cea mai importantă scenă a handbalului european. Împreună, scriem un nou capitol din povestea Gloriei!”, a menționat clubul Gloria.










Adaugă comentariu