”Tema Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor din anul 2023, începe cu mesajul din Cartea profetului Isaia (1,12-18) – ”Spălați-vă, curățati-vă, îndepărtați răutatea gândurilor Voastre dinaintea ochilor mei!”. An de an suntem chemați să ne alăturăm mișcării ecumenice mondiale care cuprinde toate bisericile creștine istorice, cu gândul că Dumnezeu pe toți ne ocrotește și în duhul iubirii creștine ne îndeamnă să trăim în pace și bună înțelegere pentru că este loc sub soare pentru toți. Săptămâna Ecumenică, la Bistrița, va avea loc în perioada 18-25 ianuarie, în fiecare seară la orele 17.00, într-o biserică programată a fiecărui cult din bisericile istorice. Vă așteptăm cu drag!”, este mesajul protopopului ortodox al Bistriței, pr. Alexandru Vidican.
Săptămâna Ecumenică la Bistrița, în bisericile istorice. Programul predicilor
2 comentarii
Apasă aici ca să comentezi
KissFM

GA – Vertical
Titlu Comentarii recente
Comentarii recente
Comentarii recente
- Alex la Iarba din oraș, cosită inclusiv cu două echipe de deținuți. Luna viitoare vin utilajele noi
- Ovidiu la Iarba din oraș, cosită inclusiv cu două echipe de deținuți. Luna viitoare vin utilajele noi
- eu la Din 1 iulie, în zonele de blocuri, biodeșeurile se depun în containerele maro
- cetateanul Kane™ la Iarba din oraș, cosită inclusiv cu două echipe de deținuți. Luna viitoare vin utilajele noi
- Elie la Ursul a intrat în curtea unei gospodării din Teaca. S-a trimis mesaj Ro-Alert
Titlu Articole Recente
Articole recente
Ultimele articole
- Verificări în Bistrița și pe Valea Bârgăului. Măsuri urgente dispuse de comisie
- Se intensifică valul de căldură: cod galben, urmat de cod portocaliu
- Cât de sănătoasă e populația județului. Bolile care câștigă teren
- Ședință CL în 30 iunie: Adrian Crișan, cetățean de onoare al Bistriței
- Bistrița-Năsăud are cea mai tânără populație din Regiunea Nord-Vest, dar …
- Din 1 iulie, în zonele de blocuri, biodeșeurile se depun în containerele maro
- Ursul a intrat în curtea unei gospodării din Teaca. S-a trimis mesaj Ro-Alert









Nu mai înțeleg nimic…
Oare si-au pierdut crestinii unitatea Bisericii? Nu spune oare Domnul Hristos: portile iadului nu vor birui Biserica mea! Atentie, Biserica la singular, nu plural! Si atunci pt. ce se roaga acestia? Nebuni si orbi, Biserica lui Hristos e una precum se si marturiseste la Sinodul Constantinopolitan sec. IV: Cred intru UNA, sfanta, soborniceasca si apostoleasca BISERICA! Vai voua celor ce amestecati adavarul cu minciuna si Ortodoxia cu erezia. Biserica nu si-a pierdut si nu isi va pierce niciodata unirea de credinta! Chiar daca va ramane si un singur om sa tina neschimbat Adevarul si Ortodoxia credintei. Caci in acel on va fi toata Biserica si toata unitatea de credinta. Cine are ochi de vazut sa vada!