Parcul Municipal din Bistrița a devenit neîncăpător de Ziua Copilului. Aici, municipalitatea a organizat pe tot parcursul zilei activități diverse dedicate celor mici.
Ateliere creative, demonstrații și concursuri sportive, concursuri, teatru de păpuși, personaje de poveste, desene pe asfalt, pictură pe față, baloane, proiecții de desene animate și multe alte surprize pregătite special pentru copii.
Sute de copii au poposit și în ”Orașul Siguranței”, pregătit cu grijă de polițistele de la Compartimentul de Analiză și Prevenirea Criminalității și Biroul Siguranță Școlară. Prin jocuri, cărți de colorat, activități preventive și multă voie-bună, cei mici au învățat, s-au distrat și au descoperit, într-un mod interactiv, reguli importante pentru siguranța lor.
Și ISU a fost în mijlocul copiilor… pentru ateliere de prim ajutor, unde cei mici au învățat lucruri utile despre cum pot ajuta în situații de urgență, dar și cu un atelier pirotehnic, care le-a stârnit interesul și entuziasmul.
Membrii SVSU Bistrița au desfășurat și ei activități dedicate copiilor și familiilor. Cei prezenți au avut ocazia să participe la ateliere interactive de prim ajutor, să afle informații utile despre comportamentul în situații de urgență și să descopere îndeaproape tehnica din dotarea serviciului. Un punct de atracție a fost autospeciala SVSU, care a stârnit curiozitatea și entuziasmul celor mici, oferindu-le posibilitatea de a vedea echipamentele utilizate în intervenții.
Nu a lipsit de la întâlnirea cu copiii nici câinele salvamontist Rona.















Adaugă comentariu