Actualitate

O enigmă mai puțin. Terasa lângă care se parca pe interzis, demolată

Terasa ”Enigma Bistro” care funcționa în clădirea de lângă Palatul Administrativ – unde, de regulă, erau parcate mașini, deși este interzis – a fost pusă la pământ, la fel ca și cea a ”Hanului Lăutarilor”, situată în colțul opus.

Cele două terase erau construite fără autorizații, iar în urma unor discuții cu proprietarii, aceștia au ales să le demoleze de bună voie, potrivit reprezentanților administrației locale care au trimis somații proprietarilor.

Ambele terase erau amenajate la parterul clădirii de pe str. Bistricioarei nr. 6, unde, pe vremuri, a funcționat ziarul ”Ecoul”, ulterior ”Răsunetul”. În prezent, clădirea este deținută de o firmă de construcții și de o persoană fizică.

9 comentarii

  • Iar pentru anii care au funcționat ilegal cine răspunde?? Oare cei din primărie care avea atributi sa verifice și sa ia masuri pățesc ceva??? Cred ca inclusiv Politia Locala poate sa verifice…. din nou a dormit la fel cum doarme și cu parcările ilegale pe trotuare și spatii verzi….ii plătim degeaba!!!! Terasa asta a demonstrat ca sunt chiar degeaba polițiștii locali!

    104
    2
  • Bine ca s-a “vazut”: era singura monstruozitate care strica imaginea Pieței Petru Rareș.
    Poate s-or găsi soluții tehnice care să conserve, dealtfel frumoasa, clădire originală și să o integreze în imaginea de ansamblu al pieței.

    40
    3
    • La fel și Hanul este rămas într-o stare de uitare și se degradează. Ar fi trebuit să îl reabiliteze și să îi dea o notă medievală. Și tot acolo în zonă cineva a aprobat o stație de alimentare cu combustibil într-o zonă aglomerată, intens populată, aproape de o unitatea medicală și una militară…. Șii într-un loc în care ar fi trebuit să fie un parc cu multă verdeață, mulți copacii.

      23
    • @ Bistritean. Cineva are un nume: Vasile Moldovan. Binefacere urbanistică a PDL-ului.

      12
      2
  • Fantana rosie sta in Piata Petru Rares ca nuca in perete. Despre ea nu observa nimeni ca nu se incadreaza in ansamblul arhitectural. Oare de ce?

    28
    5
    • Este secera si ciocanul sub alta forma. Un fel de piata rosie… atat obeliscul cat si bucata de plastic rosu reprezinta nimic. De ce sa avem o personalitate istorica in centrul pietei cand putem sa nu avem. Ar fi riscant sa avem ca ar naste controverse periculoase pentru unii din partid. Mai bine nimic….

      12
      5
    • Păi hai să punem o statuie cu o trotinetă! Dacă tot sunt usereii la putere.

      5
      22
    • Erau ocroti de lege. Aveau si astia rolul lor si cum o mana spala pe alta… Cu camatarii si valutisti din Decebal cine se pune??? Aia activeaza de prin ’92. Ar trebuiipensionati si aia ca au schimbat destula valuta.

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.