Sezon excelent pentru Bistritz Bike Shop Racing Team

Sfârșit de sezon competițional excelent la disciplina ciclism montan de coborâre (MTB Downhill) pentru echipa locală Bistritz Bike Shop Racing Team.

Petra Zăgrean a reușit performanța de a urca pe cea mai înalta treaptă a podiumului la toate cele patru etape din Cupa României la Downhill (etapa 1 – Cheile Grădiștei, jud. BV, etapa 2 – Vatra Dornei, jud. SV, etapa 3 – Buscat, jud. CJ și etapa 4 – Mădărași, jud. HR), iar la Campionatul Național de Downhill din Sinaia, unde vremea nu a fost tocmai favorabilă, Petra a alunecat în utimul viraj, astfel ocupand locul 2.

Cel mai tânăr membru al echipei, Paul Someșan, desi încă nou în această disciplină, a reușit clasarea pe locul 3 în Cupa Romaniei la Downhill și locul 1 la Campionatul Național de Downhill, devenind astfel campion național la categoria copii.

Alex Acurmuloaie a avut ghinionul să-și fractureze clavicula în antrenamentele de la Campionatul Național, iar Giovani Tănăsele a reusit să ocupe locul 2 la Campionatul Național, categoria Hardtail (bicicletă echipată cu suspensie doar la roata din față).

Hunyadi Mihai s-a clasat pe locul 3 în Cupa României la Downhill, categoria Masters (peste 30 ani) și pe locul 11 la Campionatul Național, iar Pavel Scuturici a ocupat locul 7 în Cupa României la Downhill și locul 12 la Campionatul Național (categoria Masters).

Membrii Bistritz Bike Shop Racing Team anunță că au început deja antrenementele off-season și așteaptă cu nerabdare următorul sezon competițional.

Sursă: Bistritz Bike Shop Racing Team