Sport

Thriller! Gloria Bistriţa – Juventus Bucureşti 4-3 (FOTO)

Echipa bistriţeană defilează spre Liga I: a bătut-o după un meci nebun pe Juve din Colentina, diferenţa faţă de Timişoara este acum de 7 puncte, iar locul 3 e la 16 puncte în urma ”vampirilor”. În etapa a 22-a din liga secundă, Daniel Stan a scos din joben un hat-trick.

Invincibilă de 11 etape şi fără gol primit acasă în acest retur, Gloria a făcut încă un pas important spre Liga I după ce a învins sâmbătă 21 aprilie, pe teren propriu, în etapa a 22-a din Seria 2 a Ligii a II-a o formaţie aflată la retrogradare, Juventus Bucureşti.

Timişoara, ocupanta poziţiei secunde, a pierdut acasă cu UTA şi se află la 7 puncte în urmă, iar ecartul faţă de locul 3 este acum de 16 puncte, astfel că în câteva etape Gloria poate fi promovată matematic.

Duş rece în prima repriză

Gloria a început decisă să lichideze rapid conturile, iar după o ocazie a lui Predescu, în minutul 18,Marius Feher a deschis scorul cu un lob peste Bobariu. Crezându-se cu sacii în căruţă, ”alb-albaştrii” s-au relaxat şi au oprit motoarele. Mai mult, au dat startul unei serii de pase greşite, mingi pierdute uşor şi inexactităţi în apărare, iar bucureştenii nu s-au lăsat prea mult invitaţi. În minutul 29, Mihai Damaschin a prins un şut de la peste 20 de metri, mingea a sărit din pământ şi l-a păcălit pe Oghinciuc, care s-a văzut nevoit s-o scoată din plasă. Cu capul în nori, Gloria a mai primit o lovitură în minutul 37, când după un balon recuperat la centrul terenului de la Predescu, Tene l-a văzut liber în careu pe acelaşi Mihai Damaschin, care a reluat pentru 2-1. Scorul pauzei.

Daniel Stan, one man show

Ce s-a întâmplat în repriza a doua a fost din alt film. Unul interzis cardiacilor. Jocul a curs într-o singură direcţie, iar carelu lui Bobariu a fost sub asediu. Gloria a revenit la viaţă imediat după reluare, odată cu schimbările inspirate efectuate de Nicolae Manea. Mai exact, decisivă s-a dovedit a fi urcarea în atac a lui Daniel Stan, care în primele 45 de minute jucase fundaş central. Iar bătrânul lup de mare a pus masca de oxigen pe chipul livid al Gloriei. Mai întâi a egalat în minutul 52, finalizând din 6 metri o centrare a lui Predescu, iar în minutul 78 a trimis imparabil cu capul după un corner. 3-2 de la 1-2! Electroşocurile nu s-au oprit aici, pentru că oaspeţii au găsit o breşă în defensiva Gloriei şi au egalat în minutul 85 prin George Tene, scăpat pe contraatac.

Nu s-a terminat 3-3, pentru că vulpoiul Daniel Stan a realizat hat-trick-ul şi a adus izbăvirea în minutul 88, după o pasă de colecţie a a lui Țârcă. 4-3 după un meci palpitant şi spectaculos, victorie care deschide Gloriei şi mai larg uşa spre Liga I.

Antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, a răsuflat uşurat la final. ”A fost greu, jucătorii mei s-au crezut învingători de la început şi iată că n-a fost aşa. După gol am lăsat-o mai moale, lucru nepermis. La pauză le-am spus că nu e posibil să ne prezentăm în halul acesta. Sunt bucuros că am câştigat, am evitat astfel şi orice fel de speculaţii. L-am trimis pe Daniel Stan în atac în primul rând pentru că nu aveam altă soluţie. Silvăşan e accidentat şi n-a putut juca, iar Curtuiuş a simţit şi el ceva şi n-am vrut să risc. Daniel Stan şi-a făcut treaba în dublu rol, de apărător şi atacant, a marcat de trei ori. Am câştigat în faţa unei echipe disperate după puncte, dar nu de aici, în niciun caz. Jocul nostru a fost bun în anumite momente. Poate a fost şi ofsaid la cel de-al treilea gol al lor, dar nu mai contează. Avem suficiente puncte ca să nu ne facem probleme cu promovarea. De acum le va veni şi rândul celor care au evoluat mai puţin, unor copii, dar să ştiţi că vreau să batem tot. Nu vreau să pierdem nici un meci până la sfârşit, pe toate vreau să le câştigăm”, a spus Manea.

Preşedintele clubului bistriţean, Jean Pădureanu, a afirmat că a avut emoţii foarte mari. ”La un moment dat mă mulţumeam şi cu un egal. Am luat goluri multe acasă, iar după ce am deschis scorul am jucat lamentabil. Având în spate o zestre mare de puncte, jucătorii n-au tratat meciul cu seriozitate. Repriza a doua a fost altceva, au arătat o concentrare adevărată şi cu acest rezultat am scăpat şi de eventualele bănuieli care ar fi putut apărea. Sper să terminăm sezonul cu un avans mare de puncte şi să fim matematic promovaţi cât mai repede. De asemenea, îmi doresc să terminăm pe locul 1. Echipa de acum e mai coaptă decât cea care a promovat în Liga I în 1990, se pare că promovarea de acum va fi mai clară. În 24 aprilie se judecă şi cazul Moraes la FIFA, ar fi nedrept să nu primim nişte bani”, a spus Pădureanu.

Gloria Bistriţa: Oghinciuc – Peteleu (Pădurariu 51), D. Stan, V. Năstase, I. Costache (Țârcă 78) – Feher, R. Mărginean – Predescu, Anton, Cafasso – Curtuiuş (Reano 46). Antrenor Nicolae Manea

Juventus Bucureşti: Bobariu – Crişan, Bârsănel, Ianusi, Petrescu – Bănuţă, Tene, Daia, D. Grigore (Cruceru 61) – Damaschin, Țăran (Gosman 72). Antrenor Elvis Udrea

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Alin Roşu – Ferencz Tunyogi, Gabriel Bârjac – Claudiu Ştefănuţi. Observatori: Tiberiu Szatmari, Florin Hâncu

Celelalte partide din etapa a 22-a a seriei de vest: FC Timişoara – UTA Arad 0-1, CSM Rm. Vâlcea – Mureşul Deva 1-0, Alro Slatina – Luceafărul Oradea 1-1, FC Olt – FC Maramureş 3-1, Unirea Alba Iulia – Gaz Metan Severin 1-4, FC Bihor – Chindia Târgovişte 2-2, Arieşul Turda – FC Argeş 0-3 (echipa gazdă a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 53 puncte, 2. FC Timişoara 46 puncte, 3. UTA Arad 37 puncte, 4. Gaz Metan Severin 37 puncte, 5. FC Argeş 37 puncte, 6. Chindia Târgovişte 36 puncte, 7. Luceafărul Oradea 34 puncte, 8. Alro Slatina 32 puncte, 9. Unirea Alba Iulia 28 puncte, 10. FC Bihor 27 puncte, 11. FC Maramureş 25 puncte, 12. CSM Rm. Vâlcea 22 puncte, 13. FC Olt 20 puncte, 14. Mureşul Deva 19 puncte, 15. Juventus Bucureşti 17 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În runda următoare, intermediară, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu Gaz Metan Severin – miercuri 25 aprilie, de la ora 17.00.

Pe pagina noastră de facebook puteţi vedea mai multe fotografii de la meciul Gloria Bistriţa – Juventus Bucureşti!