Tibi Ușeriu, felicitat de președintele Klaus Iohannis: Apreciere și respect!

Președintele României, Klaus Iohannis, a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj de felicitare pentru ultramaratonistul bistrițean Tibi Ușeriu, care s-a impus de o manieră entuziasmantă în cursa de la Cercul Polar ”6633 Arctic Ultra”.

”Îl felicit pe Tiberiu Ușeriu pentru reușita deosebită obținută în cadrul Maratonului Arctic. El a dus steagul și numele României pe primul loc în această competiție. Un astfel de rezultat, obținut în condiții extreme datorită perseverenței și ambiției cu care s-a pregătit, este demn de aprecierea și respectul nostru. Felicitări campionului nostru!”, a transmis președintele Klaus Iohannis.

Tibi Uşeriu a câştigat ”6633 Arctic Ultra”, o cursă de ultramaraton desfăşurată pe distanţa de 566 de kilometri în apropierea Cercului Polar, el conducând această probă extremă de la început până la sfârşit. Poh Joo Tou din Singapore a fost al doilea, la 56 de minute de câştigător. Ultimii cinci concurenţi rămaşi în cursă, printre care s-au numărat Vlad Tănase şi Andrei Roşu, au trecut linia de sosire împreună. La startul care s-a dat la 11 martie s-au aliniat 12 sportivi, dintre care şapte au terminat cursa.

Uşeriu, care a terminat cursa accidentat la picior, a urmat un antrenament dur înainte de maratonul arctic. El s-a antrenat în Pasul Tihuţa din Munţii Călimani, unde a alergat la bustul gol, a dormit în ger sub cerul liber şi a făcut baie la copcă pentru a rezista temperaturilor de la Cercul Arctic.

Îl felicit pe Tiberiu Ușeriu pentru reușita deosebită obținută în cadrul Maratonului Arctic. El a dus steagul și numele…