Tibi Ușeriu se întoarce la Cercul Polar pentru ”Arctic Ultra 2017”! Ce îl motivează

Bistriţeanul Tibi Uşeriu, care a câştigat ”6633 Arctic Ultra” 2016, o cursă de ultramaraton desfăşurată pe distanţa de 566 de kilometri în apropierea Cercului Polar, se întoarce în ”iadul alb”, la ediția 2017, care începe în 10 martie.

”Anul trecut am vrut să termin sănătos, dar nu am reuşit. Aş fi vrut să scot un timp mai bun pentru că îmi propusesem nu doar să ajung la sosire, ci să realizez recordul cursei. Am avut însă probleme foarte mari cu picioarele pe ultimii 200 de km. Mă motivează şi faptul că e ultima ediţie care se ţine pe drumul de gheaţă, pentru că apoi ultima porţiune va deveni necirculată. Anul trecut a fost şi o concurenţă scăzută, doar 12 sportivi, acum sunt 30. În plus n-a fost niciun concurent care să câştige de doua ori consecutiv. A fost o competiţie care m-a provocat. Au fost momente când am căzut în genunchi şi am zis efectiv că e sfârşitul. Dacă nu te descurci, mori! Mă gândeam că am mai dat şi 12.000 de euro să sfârşesc acolo. Organizatorii veneau doar la 7-8 ore şi nu dispuneai de un sistem de alarmă în caz de urgenţă. A fost un moment când efectiv m-am trezit la marginea drumului. Adormisem de la epuizare şi nu ştiam ce e cu mine. Mi-a fost frică şi acum îmi este şi mai tare pentru că ştiu ce mă aşteaptă. Prima dată habar n-aveam ce urma. Vreau să alerg mult mai bine ca anul trecut, să scot un timp mai bun. Nu este o cursă care te solicită atât de mult din punct de vedere al alergării, ci a distanţei, a condiţiilor întâlnite acolo. Ştiu zonele, am să mă duc cu o altă încălţăminte şi nu am să mai car atâta mâncare. Am ajuns cu 9 kg în plus la final. Acum am iau doar jumătate, fapt ce mă va avantaja foarte mult. Un alt plus este că voi avea timp să mă antrenez cu sania. Data trecută am primit-o cu 6 zile înainte de competiţie. De când va da zăpada o leg de mine şi nu o mai dau jos până în februarie”, a declarat el pentru aimx.ro.

În 2016, Tibi Ușeriu a condus această probă extremă de la început până la sfârşit. Poh Joo Tou din Singapore a fost al doilea, la 56 de minute de câştigător. Ultimii cinci concurenţi rămaşi în cursă, printre care s-au numărat Vlad Tănase şi Andrei Roşu, au trecut linia de sosire împreună. La startul care s-a dat la 11 martie s-au aliniat 12 sportivi, dintre care şapte au terminat cursa. Uşeriu, care a terminat cursa accidentat la picior, a urmat un antrenament dur înainte de maratonul arctic, în Pasul Tihuţa din Munţii Călimani, unde a alergat la bustul gol, a dormit în ger sub cerul liber şi a făcut baie la copcă pentru a rezista temperaturilor de la Polul Nord.