Actualitate Recomandări

A 6-a victorie la rând pentru Gloria 2018, care rămâne pe 3 în Liga Florilor

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat partida din deplasare cu Dacia Mioveni, contând pentru etapa a 8-a a Ligii Florilor.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca au obținut a șasea victorie consecutivă și rămân neînvinse în acest sezon. Scor final: 30-22 (16-12).

Au marcat: Florina Chintoan – 7, Bianca Bazaliu – 6, Nina Zulici – 6, Tamires Morena De Araujo – 4, Paula Posavec – 3, Laura Pristăvița – 1, Melinda Terec – 1, Zeljka Nikolici – 1, Natalia Striukova – 1.

”Au fost 20 de minute destul de intense, mai ales că Mioveni a reușit să găsească niște soluții de a marca, noi am ratat și destul de mult din situații clare, dar ultimele zece minute din prima repriză și a doua repriză am reușit să ridicăm nivelul de apărare la standardele dorite și ne-am desprins, am înscris și niște goluri ușoare pe contraatac, am și ratat niște situații unu la unu cu portarul. Le felicit pe fete, nu ne-a fost ușor având în vedere că avem o suită de accidentări, jucătoare importante, Cristina Laslo, Sonia Seraficeanu, Nicoleta Dincă. Am venit foarte atenți și foarte montați pentru că știam că ne așteaptă un meci greu, un prim meci oficial după mai bine de o lună de pauză , în care ne-am pregătit cu 5-6 jucătoare, restul fiind la echipele naționale. Am avut destule emoții, dar mă bucur că am trecut cu bine de acest test”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

”La început Mioveni ne-a pus probleme, dar am reușit să ne detașăm și să ne facem jocul ușor”, a spus Bianca Bazaliu.

În urma acestui rezultat, Gloria 2018 rămâne pe locul 3 în clasament, la egalitate cu CSM București, la două puncte distanță de liderul Gloria Buzău și la șase puncte diferență de Rapid București, aflată pe poziția a 4-a.

Urmează o serie de trei meciuri de foc până la finalul anului, cu echipele de top, adversare directe în lupta pentru primele locuri:

• Etapa 9: Gloria 2018 – CSM București (marți 13 decembrie, ora 17.30, Complexul Sportiv Unirea, în direct la TV pe Pro Arena)
  • Etapa 10: Gloria Buzău – Gloria 2018 (vineri 23 decembrie, ora 17.30, în direct la TV pe Pro Arena)
  • Etapa 11: Gloria 2018 – Rapid București (joi 29 decembrie, ora 15.15, Complexul Sportiv Unirea, în direct la TV pe Pro Arena)