Actualitate

FC Bistrița, învinsă la Tg. Mureș. Ce spune antrenorul

(FOTO) FC Bistrița a pierdut la limită meciul disputat în deplasare cu ASA Târgu Mureș II, scor 2-3 (0-0) în etapa a 8-a a Ligii a III-a, intermediară, și rămâne pe locul 11 în Seria V, cu 7 puncte (golaveraj 10-14).

1-asa-2-fc-bistrita 2-asa-2-fc-bistrita 3-asa-2-fc-bistrita 4-asa-2-fc-bistrita

După o primă repriză albă, gazdele au lovit în două minute (48 – Octavian Diaconu, 49 – Ciprian Rus) pentru 2-0. FC Bistrița a redus din handicap în minutul 54 prin Adrian Nalați, însă ASA II a refăcut diferența de două goluri pe tabelă în minutul 79 (Octavian Diaconu). Scorul final, 3-2, l-a stabilit în prelungiri (90+2) Otniel Sighiartău.

AICI PUTEȚI VEDEA O GALERIE FOTO!

Echipa bistrițeană, pregătită de Dan Vasilică (antrenor principal), la al doilea său joc pe banca ”alb-albaștrilor”, și Eugen Voica (director tehnic), a evoluat în formula: R. Pop – Dradici, Hasnăș, Chibulcutean, Negruț – Al. Munteanu, Colța, Nalați, Amariei – Miholca, Șitoianu. Au intrat pe parcurs: Fl. Alexandru, Akari, Sighiartău, Chiorean.

”Am făcut o primă repriză bună, în care am dominat. După pauză am luat două goluri unul după altul, pe niște greșeli neforțate ale noastre. Nici în repriza secundă nu ne-au dominat, însă din păcate am pierdut. Nu e vorba nici de pregătire fizică, nici de organizare, e vorba de greșeli pe care trebuie să le eliminăm rapid dacă vrem să avem succes”, a declarat pentru Timp Online antrenorul Dan Vasilică.

5-asa-2-fc-bistrita 6-asa-2-fc-bistrita 7-asa-2-fc-bistrita 8-asa-2-fc-bistrita

Partida de pe arena Trans-Sil 2 din Tg. Mureș a fost condusă de Vasile Rodină (Alba Iulia) – central, Vasile Duță (Avrig), Emeric Tocai (Mediaș) – asistenți. Observatori: Virgil Lup (Aiud), Augustin Căpâlnaș (Mediaș).

În etapa viitoare, a 9-a, FC Bistrița joacă tot în deplasare, cu Unirea Dej – sâmbătă 22 octombrie, ora 15.00.

Aici puteți vedea clasamentul complet al Seriei V.

Celelalte meciuri ale etapei cu nr. 8: ACSF Comuna Recea – CS Oșorhei 2-1, Sănătatea Cluj – Metalurgistul Cugir 1-4, FC Zalău – CS Iernut 5-0, FC Hermannstadt – Avântul Reghin 2-1, Gaz Metan II Mediaș – Viitorul Ulmeni 2-1, Recolta Dorolț – Unirea Dej 2-2. Unirea Jucu a stat.